On rasittavaa kuunnella puhujaa, jolle äänen korkeus nousee aina lauseen loppua kohti
Kuuntelin eilen Yle Puheesta Tiedeykköstä, joka käsitteli sään/ilmaston manipulointia. Miespuolinen haastateltava puhui juuri noin.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Oi ei, on teillä murheet :D
Tännekö saa kirjoittaa vain suurista tragedioista?
Haluatko maksimoida tuskasi? Katso Areenasta jokin Jälkiviisaat-lähetys, jossa on mukana Janne Saarikivi. Hänen äänenkorkeutensa ei aina nouse, mutta äänenvoimakkuus alkaa kohota jopa raivokkaasti, kun hän epäilee, että joku muu aikoo sanoa jotakin. Välillä hän suorastaan huutaa. Työnsä puolesta hänen luulisi osaavan keskustella vähän rauhallisemmin.
Erityisesti nuoret naiset puhuvat noin. Todella typerän kuuloista. Olin saada paskahalvauksen, kun huomasin kummityttönikin opetelleen nousevan inkanaation.
Ruotsin tv ssä kaksi uutisten lukijaa . Kamalaa kuunneltavaa. Miksi ? Ilmeisesti hauavat alleviivauksen sijaan sopraanoäänellä painottaa uutisen tärkeyttä.