Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paska isä voikaan olla...

Vierailija
24.08.2015 |

Isäni ei ole ollut elämässäni, kun olin lapsi/nuori, vaan 'löysimme' toisemme vasta, kun olin jo aikuinen. Nyt on tietenkin pyrkinyt antamaan itsestään 'edullista' kuvaa, mutta kyllä karulla tavalla on hänen arvomaailmansa tullut tutuksi. Isän entinen vaimo on suoraan kertonut, kuinka hän oli se, joka esim. huolehti elatusmaksuista aikanaan. Ja kuinka hän ei edes ensin tiennyt olemassaolostani ennen kuin olin 4-vuotias. Isä ei ollut maininnut minusta mitään, vaikka olivat jo naimisissakin.

Nyt sitten viime viikonloppuna mulla keitti yli. Tavattiin eräässä tilaisuudessa, jossa oli myös kaksi sisarpuoltani. Isä kertoi, kuinka oli tullut tunne, että piti laittaa lotto vetämään. Jatkoi sitten (omasta mielestään ilmeisesti vitsinä), että tekee meistä puoliorpoja, jos voittaa päävoiton. Totesin vain, että ei olla häneltä mitään vailla, olkoon huoleti (on todellisuudessa köyhä sairaseläkeläinen). Miten idiootti voi ihminen olla, että edes vitsillä sanoo tuollaista? Ja otanko asian puheeksi hänen kanssaan? Minä hölmö olen vielä välillä ajatellut, että ehkä mun pitäisi tuota paskaa jotenkin taloudellisesti auttaa.

(Ja jos tarkkaan ajattelee, niin hänhän siis uhkasi tappaa itsensä, jos voittaa. Mutta pointti oli se, että jos rahaa tulee, niin lapset ei niistä saa mitään.)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up.

Vierailija
2/6 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No olipa tyhmästi sanottu. Ehkä hänelle teidän (sinun?) hylkäämisesi on arka paikka. Ja tulee sitten jotenkin jatkaneeksi "roolissa". Eli olin tyhmä, kun näin kävi -> kerran tyhmä, aina tyhmä, eikö niin? -rooli, jotenkin. En puolustele hänen kommenttiaan, mutta että jostain tuommoisesta se kumpuaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi sä olet sen kanssa tekemisissä?

Vierailija
4/6 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.08.2015 klo 11:03"]Miksi sä olet sen kanssa tekemisissä?
[/quote]
Ihmettelen samaa, onko myös alkkari?

Vierailija
5/6 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oltiin yhteisissä juhlissa, siksi nähtiin - ei siis varsinaisesti olla tekemisissä.

 

-Ap

Vierailija
6/6 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en kyllä olisi missään tekemisissä. Onnittelut vaan äidillesi loistavasta miesvalinnasta :D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kaksi