Lapsen nimeksi Aurimaaria tai Utumaria?
...tai keksittekö jonkun muun tuollaisen yhteenkirjoitettavan, ei niin tavallisen nimen, jossa kuitenkin olisi jotain tuttua. Sukunimi lyhyt, veteen liittyvä suomenkielen sana joten joku luontoon liittyvä, kaunis mutta ei lälly, nimi voisi olla kiva.
Kommentit (54)
Kamalaa paskaa. Ei jatkoon. Sinun on oltava trolli kun ehdotat tollasia.
Muuta oma nimesi vaikka Hörhömaariaksi mutta anna lapsellesi kunnon normaali nimi.
Mä saatan olla vanhanaikainen, mutta en vaan tajua tuollaisia väkisinväännettyjä muka-hienoja nimiä.
Sääliksi käy kaikkia niitä tyttölapsia jotka ovat äitinsä aivopierun seurauksena saaneet nimekseen Lumi-Kukka Usva-Marie tai Aamusade Tähtipisara.
Utumaria kuulostaa ihan tuumorilta. Auri on kiva mut Aurimaariassa liikaa aata, iitä ja ärrää.
Utumaria kyllä koiranleukojen suussa vääntyy alta aikayksikön Kutumariaksi.
Liian pitkiä. Ei tuollaisia jaksa montaa kertaa sanoa ja
Ja aina saat selitellä että ei kirjoiteta väliviivalla ja joo on se Maaria kahella aa:lla ei Maria.
Tulee mieleen kutu. Kutumaaria on haukkumanimi.
Haluaisitko muka itse olla tuonniminen?
Nättejä nimiä. Jos lapsi ei tykkää niin kutsumanimeksi muodostuu noista helposti Maria. Vihaajat vihaa, älä välitä av-mammoista, ole luova omalla tavallasi äläkä kerro lapsillesi että aikuisetkin tykkää kiusata nimien perusteella <3
[quote author="Vierailija" time="22.08.2015 klo 23:07"]
Ehdotus nimeksi: Tähtisumu
[/quote]
Porissa on Tähtisumu-niminen baari! :D
Siis pituuden takia noista keksitään lempinimet.
Yhdistelmänimet ovat mielestäni kauniita ja olin jo hetken ihan tyytyväinen mutta kommenttinne kyllä nyt vähän muutti ajatuksia... :( Auri -niminen tyttö oli lapsuuden kaverina, siitä tuo Auri jäänyt mieleen ja Utu = usva, sumu - ja Maria on nyt vaan musta kauneimpia "perusnimiä" mitä on.... Haen siis jotain tyyliin Liisamaria, Satumaria, Annimaria... mutta vähän erilaisemmalla twistillä. Viljamaria jne? Lähinnä sillä kyselen, että jos olette törmänneet joihinkin kivoihin yhdistelmiin niin voisi vielä miettiä. En tosin edes tiedä, tuleeko tästä tyttö vai poika, mutta näitä on kiva pohtia etukäteen :)
Aamu-Usva