Auttaako lääkitys välttämättä sosiaalisten tilanteiden ahdistukseen ja pelkoon?
Onko mahdollista että ei saa apua terapiasta tai lääkkeistä? Mitä vaihtoehtoja enää on jos nuo ei tehoa?
Kommentit (7)
Pääsin eroon vain siedätyksellä. Otin paniikit vastaan ja totesin, että jos pyörryn niin pyörryn. Meni parissa viikossa ohi. Ei auttanut lääkkeet ei alkoholi ei mikään muu.
Vierailija kirjoitti:
Terapiat ei auta mitään. Ainut mikä auttaa on rauhoittava lääke ja beetasalpaaja.
Niinhän se on että oikeat lääkkeet auttaa. Niitä on vain vaikea saada.
En saanut lääkäriltä muuta kuin Brintellix masennuslääkkeen ja vielä 3vkon jälkeen huonovointisuus kestää pari tuntia lääkkeen ottamisen jälkeen. Ap
Vierailija kirjoitti:
Terapiat ei auta mitään. Ainut mikä auttaa on rauhoittava lääke ja beetasalpaaja.
Paitsi että beetasalpaaja auttaa paniikkihäiriötyyliseen oireeseen, tasaamalla sydämen sykettä ja sitä kautta tuntee olonsa rauhallisemmaksi (parasympaattisen hermoston vaste.) Rauhoittava lääke tekee uneliaaksi ja "flegmaattiseksi" ja vaimentaa reaktioita, mutta ei hoida itse pelkoa. Jos on sosiaalisten tilanteiden pelko, joka ei oireile paniikkihäiriön tapaan, paras apu löytyy jonkin muotoisesta kognitiivis-behavioraalisesta terapiasta, mikä muoto kenellekin parhaiten sopii.
Olen terapiassa mutta siellä vain kehotetaan pikkuhiljaa altistamaan itseään tilanteisiin. Minulla ei ole vielä tehonnut koska kammo kaikkea uutta kohtaan on sen verran pahana. Ap
Terapiat ei auta mitään. Ainut mikä auttaa on rauhoittava lääke ja beetasalpaaja.