Kysymyksiä pissatulehduksesta (itselläni)
Sain 5 päivän kuurin trimopan tabuja. Tänään on neljäs kuuripäivä, mutta välillä vieläkin pissaamisen loppupuolella tuntuu kurja kouristus virtsarakon suulla. Meneeköhän tää tällä kuurilla ohi?
Sain kuurin ekan tuloksen perusteella.
Näyte meni vielä jatkoviljelyyn, mitähän sieltä mahdollisesti voi vielä selvitä?
Kommentit (6)
niin kyllä mulla vaan heti oireet katosi. Ei tuntunut enää kirvelyä eikä pakonomaista virtsaamistarvetta.
Oliko sulla muita oireita ku tunne siitä et ois halunnu istuu pytyllä koko ajan ja kirvely. Tunsitko kouristuksen pissaamisen lopussa?
Oireet olivat nuo edellä mainitut ja sitten alussa oli kyllä kouristukset alaselässä ennenkuin sain lääkkeet.
Itselläni on ollut ko. vaiva monta kertaa. Joskus lääkäri määrää lääkekuurin ilman viljelyä. Jos kuuri ei ole purrut, ollaan otettu viljely ja vaihdettu oikeaan kuuriin. Virtsarakontulehdustakin aiheuttaa niin monet bakteerit, että kaikki atibiootit eivät pure kaikkiin tulehduksiin.
Mulla oli aika oireeton virtsatietulehdus joka huomattiin ekalla neuvolakerralla. sain lääkkeitä, jotka teki tosi huonon olon ja siksi jouduttiin vaihtamaan toisiin neljännen päivän jälkeen. Tässä vaiheessa aloin itse tuntea oireita, olinkop sitten oppinut niitä tulkitsemaan vasta vai oliko ne vasta oikeasti ilmaantuneet, mut siis aiemmin en ollut tulkinnut oloa erityisemmin kipeäksi. Kävin kontrollissa viikko lääkekuurin loppumisesta ja eka näyte näytti puhdasta mut viljelyssä näkyi edelleen tulehdus, joten sain taas uuden lääkekuurin. Oireet tuntui yhä jatkuvan. Kontrolli otettiin jo muutama päivä kuurin loppumisesta oireiden takia, mut silloin ei ollut tulehdusta. Oli kovaa alselän kipua ja tosi tiheässä vessareissuja sekä kirvelyä, en muista kouristuksen tunnetta, mut paineen tunne palasi heti pöntöltä noustuani eli heti olisi voinut taas istua uudestaan. Lopulta mulle tehtiin virtsateiden ulraäänikoe Kättärillä ja todettiin ettei niissä näy mitään vikaa rakenteellisesti eikä muutenkaan, myös munuaiset tsekattiin eikä niissäkään ollut tulehdusta. Nyt sitten popsin koko loppuraskauden estolääkityksenä yhden pillerin joka ilta ja käyn kontrollin jättämässä kerta kuussa. selkää särkee yhä mut vessjuoksutus on hiukan helpottanut. Jännäilen tässä kuinka käy...viikot kun on vasta 15+5 ja matkaa siis jäljellä vielä aikalailla.
omista pissatulehduksista niin voin verrata omani oireisiin