Miksi säde vauvan perhettä pidetään varakkaana?
Jos perheen vuotuiset bruttotulot 50 000 niin sehän on tosi vähän? Tarkoittaa käytännössä 2000 euron bruttokuukausituloja per aikuinen ja silloin voidaan puhua matalapalkka-alalla työskentevistä.
Kommentit (4)
Eikös isä tienannut tuon 50 000e ja äiti 40 000e.
Oikeesti, kampaajana 40 000 e vuodessa? Voiko pitää paikkansa?
Minusta perhe on varakas, tai ainakin kohtuullisen hyvissä varoissa jos omistetaan auto ja asunto, molemmat vanhemmat ovat työssä ja on vielä varaa matkustella löhölomilla ulkomailla. Meillä lapsiperhe, asumme vuokralla, vaikka käymme työssä niin lomat vietetään ihan Suomessa ja autoakaan ei ole, koska olemme laskeneet sen liian isoksi kulueräksi. Eli riippuu mihin vertaa. Ne vuorineuvokset jotka eläköityvät Portugaliin varmasti pitävät Säteenkin perhettä keppikerjäläisinä.
Siksi ihmettelenkin tätä rahankeräystä. Heillä on kuitenkin omaisuutta mitä realisoida, luulisi siinä tapauksessa olevan säästöjäkin. Itse surisin vauvaa ja hoitaisin asiani jotenkuten. Mutta kai he ajattelevat että heillä on oikeus.
Normaalituloisiahan ne on.