Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksia kätilöistä

Vierailija
02.08.2015 |

Kertokaa hyviä ja huonoja kokemuksianne kätilöistä. Missä hän/he onnistuivat mielestäsi ja missä eivät. Muistatko vielä vuosien jälkeen kätilön toiminnan synnytyksessä, eli kuinka suuri rooli kätilöllä on synnytysmuistoissa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ihan hirveästi muista, koska toinen synnytys oli hirmu pitkä ja siitä on yli 10 v. ja toinen meni niin nopeasti, että kaikki muistikuvat ovat aika hataria. Sen muistan, että minulle sopii kätilö jolla on ns. homma hallussa ja saa olla hyvinkin tomera ja käskevä, joka osaa lukea tilannetta ja kertoo hyvin selvästi missä mennään ja mitä nyt pitää tehdä. Olen itse niin karmeassa kunnossa synnyttämään mennessä, että lähinnä toivon että päästään hengissä kotiin, enkä todellakaan tiedä mihin kehoni pystyy ja mihin ei. Kätilön toiminta on siis ensiarvoisen tärkeää ja koska olen niin pihalla, niin viestinnäksi riittää ihan minimi, selkeästi esitettynä. Jos minulle sattuisi hirmu empaattinen, hellä, niitä näitä jutusteleva kätilö, niin en ehkä osaisi luottaa synnytyksen turvalliseen etenemiseen. :) Ja varmasti viereisessä salissa on joku jonka raskaus on sujunut hyvin ja joka kaipaa kätilöltä eläytymistä, juttelua, tukea ja lempeyttä.

Kätilön duuni on siinä mielessä erittäin vaativa, että on sekä vastuussa äidin että lapsen fyysisestä hyvinvoinnista, että joutuu samalla lukemaan herkkää tilannetta ja aistimaan mitä äiti toivoo ja mitä voidaan toteuttaa. Jos synnyttäjä haluaa ehdottomasti "kaiken irti" synnytyksestä, niin suosittelisin etsimään mukaan ammattitaitoisen doulan ja antamaan kätilölle työrauhan.

Vierailija
2/3 |
02.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omista synnytyksistä on niin kauan. Kätilöitä tunnen ystävinä monia. 

T: sh

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kätilö oli sukulainen. Erittäin osaava, kannustava ja tyyni tapaus. Hänen käsissään uskalsin rentoutua ja luottaa.