Tekis mieli ahmia - tsempatkaa mua!
Mulla on bulimia ja nyt ahdistaa hirveesti, tekis mieli lähtee hakee makuunista säkillinen karkkia ja paketillinen jätskiä. Ahmia ja oksentaa tää ahdistus pois! Tsempatkaa mua olee tekemättä sitä. Tää meni jo pikkasen väärille raiteille kun santsasin makaronilaatikkoa vaikka vatsa oli jo täysi. Tuli liian täys olo, ja "ihan vtun sama ahmia loppuun saakka" -fiilis. Oon tapellut tätä oloa vastaan jo useamman tunnin. Yleensä urheilu auttaa, mutta nyt en voi lähtee treenaa ku olin yön töissä. Ja kävelyllä eksyisin matkalla kuitenkin kauppaan. Yritin kavereita saada lähtee johonkin, mutta niillä oli muuta.
Kommentit (36)
Am nam nam, om nom nom.. Mässyn mässyn maiskis röyh
En todellakaan osaa sanoa, miten voit välttää ahmimiskohtauksen, koska itse en siinä koskaan onnistu. Sama sairaus. En tiedä, lähde ulos ilman pankkikorttia ja kirjota mulle tänne, että miten meni. Heitä KAIKKI ruoka pois kaapeista. Sellanen, jota kuvittelet voivasi ahmia. Mene suihkuun. Pääsetkö saunaan. Ja ennen kaikkea. MUISTA MIKÄ OLO SULLA TULEE JOS AHMIT!
Ruoka on hyvää, syö syö syö, tulee hyvä mieli.
Edellinen jatkaa. Jos keksit jonkun mullistavan välttämiskeinon, niin kerro!
Tsemppaan sua ap! Älä anna periksi vaan koita keksiä jotain muuta mukavaa tekemistä, joka helpottaisi ahdistusta.
Tiedät että jos repsahdat ahmimaan, sitten jälkikäteen tulee taas kamala morkkis. Ja miten se ruoka auttaa ahdistukseen? Tiedät ettei mitenkään paitsi pieneksi hetkeksi. Oletko hakenut apua terapiasta?
Tämän hetken ongelmaan, kokeilepa vaikka joogaa, tässä yksi asento. Muista ottaa rauhallinen hengitys mukaan.
Onko sulla kotona jotain lukemista vai voisitko sitten mennä kävelemään (ilman rahapussia) luontoon?
Makaronilaatikko on terveellistä, joten se on hyvä että söit sitä.. Anteeksi jos sanon jotenkin väärin kun en ole itse bulimiasta kärsinyt mutta voisitko syödä jotain tavallista ja terveellistä vaikka broileria ja riisiä tai ruisleipää ? Että ei syö karkkia nälkäänsä? Tsemppiä sulle!
Mun välttämishomma on nyt ollut sellainen etten kerta kaikkiaan osta mitään mikä vois houkuttaa ahmimaan, en edes voita, juustoa tai hilloa. Muuten saattaisin aloittaa kasasta juustoleipiä tai tekemällä pannaria. Kun noita ei ole ja kaapissa vaan terveellistä ruokaa, ei mitään millä vois aloittaa ahmimisen niin kynnys lähteä kauppaan nousee edes vähän. Ja oma motivaatio. Ja tupakan polttaminen....
Ap
Second on the lips, forever on the hips.
Yleensä mulla tulee vaan kurjempi olo kun lähden ahdistuksissani kävelylle. En oikein tiedä miksi. Tulee entistä surullisempi olo kun näkee muita onnellisia ihmisiä yhdessä.
Olen hakenut apua, mutta tää on vaan niin hidasta. Alkukartoitus kestää ja ihmisiä on nyt lomalla. Mutta terveydenhoitajalla olen jo käynyt ja sain psyk sh:n numeron. Aika lääkärille on kahden viikon päästä. Sitten vois päästä ravitsemusterapiaankin.
Lisäksi mulla on pt, jolle olen pitänyt ruokapäiväkirjaa. Pt on ihana ja tsemppaa mua syömään kunnon ruokaa enemmän ja muutenkin aina muistuttaa, että kolmen tunnin välein on hyvä syödä, ettei nälkä kasva liian isoksi ja tuu liikaa mielitekoja. Ei tiedä tästä bulimiasta, mutta oon sanonut, että oon tunnesyöjä ja että viikonloppuisin saattaa mennä överiksi.
ap
Ei muuta kuin mäkkärin kautta ja mättöä poskeen! Tsemppiä! :D
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 19:10"]
Makaronilaatikko on terveellistä, joten se on hyvä että söit sitä.. Anteeksi jos sanon jotenkin väärin kun en ole itse bulimiasta kärsinyt mutta voisitko syödä jotain tavallista ja terveellistä vaikka broileria ja riisiä tai ruisleipää ? Että ei syö karkkia nälkäänsä? Tsemppiä sulle!
[/quote]
Kiitos, et sanonut mitään väärin. Toi on just pahin, jos syö karkkia nälkään, siitä se kierre alkaa. Tällä hetkellä mulla ei oo siis edes nälkä, tekis vaan mieli herkkuja ja oksentaa. Söin kaksi lautasellista makaronilaatikkoa neljän maissa.
ap
Kato joku todella hirveä elokuva joka vie syömishalut moneksi tunniksi. The centipede mainittiin yhdessä ketjussa syömiseen liittymättä, mutta jännästi jäi illallinen kesken kun mielikuvat palas...Vähän erilaista mässäystä.
Viime aikoina tuntunut tosi vaikeelta olla yksin kotona. Ahdistaa. Ennen rakastin yksinoloa. Nykyään en voi keskittyä mihinkään. En katsoa leffoja, sarjoja tai lukea. En vain pysty vaikka yritän. Ennen tein noita asioita ja nautin siitä. Ehkäpä käyn tupakalla ja alan vähän siivota.
ap
Googleta Värikäs Pipsa, sen jälkeen ei tee mieli ahmia!
Katso Freelee the Bananagirliltä Youtubesta bulimiaa käsittelevä video. Itselläni ei ole bulimiasta kokemusta mutta Freeleen videoista on ollut muuten minulle apua painonhallintaan liittyvissä asioissa.
Toivottavasti tämä ei loukkaa sinua; olen rukoillut puolestasi, että sinua rakastava Kristus vapauttaisi sinut tuosta taakasta ja auttaisi sinua :) Kaikkea hyvää sinulle!
Mene ulos, liiku tee jotain kivaa liikuntaa venyttele vaikka. Lue. Juo vettä. Mut mene nyt ekaks ulos.
Olen viettänyt tänään ahmimispäivää eli paljon leipää leikkeleineen, salaattiannoksia ja yksi mustikkapiirakkapalanen. Saan itseni kyllä taas ruotuun seuraavana päivänä. Kerran viikossa on tällainen mässy.
Lähe dokaan.