~Toukotaaperoiden torstai~
Huomenta..
Vastaanpa mäkin ystiskirjaan..
Ikä... 23v
ammatti... Parturi-kampaaja
paikkakunta... Etelä-savo
asuinmuoto... Rivarikaksio
siviilisääty... Sinkku
monesko... Toinen
lasten iät... 2v 4kk
lemmikit.. Newfoundlandinkoira
harrastukset.. K-vaihto, näyttelyt ym
lempivaate... Unihousut ja toppi
lempiruoka...
Kommentit (46)
Meil ollu nimet valmiina jo esikoisen nimen mietinnäst lähtien... Niitä en vaiha =)
Meil ollu nimet valmiina jo esikoisen nimen mietinnäst lähtien... Niitä en vaiha =)
Yllättävän hyvä olo, ainakin hetken aikaa. Jos on nälkä -> oksettaa. Jos on juuri syönyt -> oksettaa. Onneksi on vielä välillä hyvä olo.
Alavatsassa nippailee.
Nukkuminen on vaikeeta, kun joissain mun lempinukkuma-asennoissa alkaa painamaan alavatsaan, ja sitten tuntuu ikävältä.
Valitus, valitus... Pitäis vaan olla nyt onnellinen, kun nyt vihdoin raskauduin. Siltikin vaan tekis mieli ruikuttaa...
Ehkä se tästä.
Nyt päivän touhuihin!
[color=green]-sammakko rv 5+6
[color=red]Kysymys: Mites teillä on ollut niitä ekoja neuvoloita? Millä raskausviikolla?
Löysihän se oksupoksu tännekkin monen etovan viikon jälkeen. Aamulla kuivailin hiuksia ja yht äkkiä tuli mieleen yks paella ruoka, jota ollaan tehty paljon lähiaikoina.. se ei muuta tarvinut ja seuraavat 5 min meni oksentaessa vesilasin jonka join aamulla...
On tämä touhua:)
Oli tullut taas paljon uusia..tervetuloa:)
Mun hehkutus kohtaa huippunsa..eka neuvola on enää tunnin ja 20 minuutin päässä. Tuun höpöttämään siittä varmasti illalla:)
Mutta huomenia kaikille!!! Mirage 7+5
Mulla on tänään iltapäivällä ultra. Viikkoja nyt 6+4 laskujen mukaan, joten pitäis syke näkyä. Saas kattoo. Iloa varjostaa taas tänään ilmaantunut tuhruttelu. Mä vihaan sitä, pysyis poissa, niin olis paljon varmempi olo. Muistelin tässä, että just näillä viikoilla esikon kanssakin tuhrutteli, sitten 8+ viikolla loppui seinään. Toivottavasti ei tarvi nytkään kärsiä pikään.
Tässä vielä omat vastaukseni eilisen " Ystäväkirja" -pinoon, kun en kerennyt eilen kirjottelemaan enempää.
Ikäsi: 28
Ammatti: eläinten parissa
Asuinpaikka / -alue: Itä-Suomi
Asuinmuoto: luhtitalo
Siviilisäätysi: aviossa
Monettako odotat: toista
Lastesi iät: 1 v 5 kk
Lemmikit: koira ja nyt myös kissa
Harrastukset: suodkut... :), kävely
Minkälaisissa vaatteissa viihdyt parhaiten: Kaikenlaisissa, riippuu niin mielialasta. Rahaa menee kyllä jonkinverran vaatteisiin.
Lempiruoka: Kunnon pihvi lisukkeineen!
Lempijuoma: kaakao, maito, vesi, punkku, siideri...
Lempimusiikki: rokahtavampi meno
Lempiväri: tällä hetkellä varmaan ruskea
Lempielokuva: Pretty Woman - oon nähnyt sen miljoona kertaa, samoin Grease ja Tanssii susien kanssa sekä Robin Hood.
LempiTVohjelma: Sinkkuelämää on ihan ykkönen, nyt kun sitä ei tule niin Täydellisen naiset
Viimeisimmät:
Lukemasi kirja: Joku lastenkirja pojalle
Näkemäsi elokuva: Saw II (oli huono)
Nipotus: Miehelle jotain viime vkl, en muista. Ainahan mä nipotan...;)
Suuttumuksesi: Seurasi tuota viime vkl nipotusta...
Ajatuksesi:Tämän päivän ultra.
Kauppareissu ja miksi: Eilen kävin lähikaupassa hakemassa maitoa ja kissanpellettejä.
Matkasi (ulkomaa): Latvia viime keväänä.
Jompsin kumpsin ja perustele
Auto/polkupyörä: Auto. Joudun ajamaan paljon.
Puutarhatyöt/sisäsiivous kotona: Sisäsiivous. En oo viherpeukalo tai lumikolaintoilija.
Cola/Jaffa: Cola. Jaffa on mahatautijuomaa.
Kahvi/tee: Molemmat, riippuu tilanteesta.
Liha/kana:Molemmat, riippuu tilanteesta.
Irtokarkit/suklaa: Irtarit!
sadetta sadetta:( ulos ei lähdetty ja sain pojan nukkumaan just asken:) ihana olla hetki koneella RAUHASSA eikä kukaan kaahi jaloissa tai tuu näpyttelemään näppistä,heh.
RVASAMMAKKO kyseli neuvolaa....mä sain ajan ens torstaille eli sillon tulee 8viikkoa täyteen. on kyllä huomattu että vaihtelee aika paljon paikkakunnittain koska ottavat ekalle käynnille. itse asuin viime raskauden alussa toisessa kaupungissa ja sielä menin vasta 10viikolla ekan kerran neuvolaan. nyt sitten vähän ennemmin olis....
aika on nyt menny kyllä mun mielestä yllättävän nopeaa,tänään tuli jo 7viikkoa täyteen=) vielä silti on matkaa,mutta innolla eteenpäin vielä seuraavat 33viikkoa toivottavasti:)
itselläni ei mitään uutta kerrottavaa,samanlainen olotila,oireet vähäisiä ja sillai ihan hyvä olo:) hyviä oloja teille muillekkin mammoille:)
Meil rv 7+5 eli ens maanantaina!! =) ihanaa!
Tänä aamuna oksu olo sai vallan ja jo mietin meniskö halaa pönttöä mutta nukkumal meni ohi..
Huomenna lapsonen meneekin isille 2 yöks.. Tiedos saunailta.. Seuraavaan vapaaseen onki sit 1kk... Eiköhän täs jaksa =)
Meil rv 7+5 eli ens maanantaina!! =) ihanaa!
Tänä aamuna oksu olo sai vallan ja jo mietin meniskö halaa pönttöä mutta nukkumal meni ohi..
Huomenna lapsonen meneekin isille 2 yöks.. Tiedos saunailta.. Seuraavaan vapaaseen onki sit 1kk... Eiköhän täs jaksa =)
Jospa minäkin vastaisin heti tähän " ystävä-kirjaan" =)
Ikäsi: 22
Ammatti: Parturi-Kampaaja
Asuinpaikka / -alue: Satakunta
Asuinmuoto: rivitalo
Siviilisäätysi: avoliitto
Monettako odotat: 2.
Lastesi iät: 1v
Lemmikit: Mopsi-neiti, 3v
Harrastukset: lenkkeily, kuntosali
Minkälaisissa vaatteissa viihdyt parhaiten: No taitaa olla meillä kaikilla nyt aika sama, eli LÖYSISSÄ!
Lempiruoka: Ei oo mitään tiettyä! Paljon laitetaan miehen kanssa yhdessä ruokaa!
Lempijuoma: Fanta
Lempimusiikki: melkein kaikki" ruokainen" tässäkin aiassa, ei sentään mikään hevi ym..
Lempiväri: punainen
Lempielokuva: Ring
LempiTVohjelma: Pakko vastata Salkkarit! Ne on pakko kattoo joka päivä! =)
Viimeisimmät:
Lukemasi kirja: Lastenkirjat
Näkemäsi elokuva: Spiderman
Nipotus: Miehelle tulee välillä tiuskittua turhista..
Suuttumuksesi: Ei nyt tuu mitään tiettyä mieleen.
Ajatuksesi: Mitähän söis seuraavaksi..=)
Kauppareissu ja miksi: tiistaina, vähän kaikki oli loppu!
Matkasi (ulkomaa): Unkari
Jompsin kumpsin ja perustele
Auto/polkupyörä: Tällä hetkellä valitettavan usein auto!
Puutarhatyöt/sisäsiivous kotona: Ehkä siivous. Sitä on pakko jaksaa koko vuoden. Puutarhatöitä pitäis jaksaa vaan muutama kk vuodessa, mut silti on rikkaruohoja joka paikassa!
Cola/Jaffa: Cola. Jaffa on vatsatauti-juoma, niinku joku muukin jo sanoi! =)
Kahvi/tee: Tee!!! Kahvia en ajatellut ikinä opetella juomaan!
Liha/kana: Kana
Irtokarkit/suklaa: irtokarkit
Joku kyseli eilisessä pinossa nimistä. Meillä oli esikoista odottaessa jo liuta tytönnimiä, mutta pojan nimi tuottaa ongelmia! Nytkin on jo muutama tytönnimi valmiina (joka tod näk. lopullisesti päätetään vasta kun vauva syntynyt) mutta siis jos tulee poika niin sitten nimen valinta tuottaa ongelmia! =)
Sammakko kysyi ekasta neuvolasta. Mulla oli kun viikkoja 8+1. seuraavaksi sitten ultra viikolla 11+3 (jos oikein muistan)
Mutta toi ekan neuvolan ajankohta näyttää vaihtelevan tosi paljon paikkakunnasta riippuen!
Nyt leikkimään Pinskun kanssa!
-Alpukka rv8+4 & " Pinsku" 1v
Hmm... Ekaa kertaa täällä ja eka päivä töistä pois huonojen olojen takia... Aamulla alko, nyt taas parempi, onneks! Enpäs tiiä ku vettä sataa että jos sitä vaikka ottais kirjan kainaloon ja suuntais sohvalle ku siitä on lyhyempi matka vessaan ku makkarista =D Mut hyvät päivän jatkot!
raskausviikot 8+5
Jospas minäkin vastaisin siihen ystäväkirjaan, elikkäs:
Vastaanpa minäkin tähän.. elikkäs
Ikäsi: 27
Ammatti: sh
Asuinpaikka / -alue: Pohjois-Savo
Asuinmuoto: rivitalo
Siviilisäätysi: avioliitto
Monettako odotat: 1.
Lastesi iät: -
Lemmikit: kaksi koirulia
Harrastukset: lenkkeily, ratsastus, kaikenlaiset koirahommat
Minkälaisissa vaatteissa viihdyt parhaiten: kotioloissa verkkarit ja huppari
Lempiruoka: tällä hetkellä ei kyllä mikään..
Lempijuoma: vichy
Lempimusiikki: melko kaikki ¿ruokainen¿
Lempiväri: sinisen sävyt
Lempielokuva: ?
LempiTVohjelma: teho-osasto
Viimeisimmät:
Lukemasi kirja: naistentaudit ja synnytykset (tenttiä varten)
Näkemäsi elokuva: milloinhan olisin katsonut elokuvan viimeksi loppuun, hmm..
Nipotus: miehelle eilen
Suuttumuksesi: itselle
Ajatuksesi: pitäis siivota kylppäri
Kauppareissu ja miksi: eilen, jääkaappi ammotti tyhjyyttään
Matkasi (ulkomaa): Norja
Jompsin kumpsin ja perustele
Auto/polkupyörä: Auto, pyöräilen nuo matkat olis turhan pitkiä-
Puutarhatyöt/sisäsiivous kotona: puutarhatyöt, jos vain olis jonkunlainen puutarha
Cola/Jaffa: Cola
Kahvi/tee: kahvi, mutta nyt ei maistu sekään
Liha/kana: liha
Irtokarkit/suklaa: irtokarkit
Ja nyt jos suuntais sinne kylppärin siivoukseen..
- Ninca- rv7+2
Tuhruttelu loppui onneksi :) Hiivaankin sain onneksi lääkkeet, joten joskohan sekin häipyy pian!
Omaan oloon ei mitään uutta...
Sammakko kyseli ekasta neuvolasta, me käytiin 7+2. NT-ultraan
vasta 2.11, jolloin viikkoja jo 13+2. Esikoista odottavillahan on muutenkin useampi neuvola ja lääkärikäynti kuin jo yhden/useamman lapsen äidillä.
Olikohan se Tuutupii jolla oli ultra, toivottavasti syke näkyy jo :) Tulehan sitten kertomaan kuulumisia :) Täällä jännätään sun puolesta! :)
Mirage84 oli eka neuvola, toivottavasti on mukava neuvolan tätsy :)
Minäkin odotan jo seuraavaa n-käyntiä, 25.10 vasta :( Silloin eka lekuri käyntikin ja koitetaan varmana kuunnella doplerilla sydänääniäkin. En tosin odota liikoja, kohtunikun on taaksepäin kallellaan, joten sydänäänet saattaa kuulua vasta viikolla 16+.... Tylsää :(
Niin kävi viimeksikin :(
Uusille tervetuloa!! :)
Hyviä vointeja kaikille ja toivottavasti viikonloppu olis aurinkoinen! :)
onnipapunen 8+2 ( 8+5 ultran mukaan ) & " iivari" 1v
On tullut kyselyjä ekasta neuvolasta. Itse soitin heti positiivisen testin jälkeen. Meidän alueeella on kuulemma oikein vauva buumi menossa ja siksi toivovat aikaisia yhteydenottoja, ovat ylityöllistettyjä. Vanhanen voi sitten kumartaa tänne meille päin, kun ollaan niin hyviä naisia :) Joka tapauksessa oma neuvolani oli 7+4 päivänä.
Nimiä ollaan hieman miehen kanssa mietitty ja kauhistuttiin, kun yksi ystävä sanoi yhtä tiettyä pojan nimeä hyväksi ja niillä on varmaan synnytys tällä viikolla! Noh, varatahan niitä ei voi.
Iltapahoinvointi jatkuu täälläkin, tulee melkein morkkis, kun itse ei jaksa kuin tv:tä katsoa ja lehtiä lukea iltaisin ja mies kulkee urheiluharrastuksista toiseen. No, jos sitten 4 viikon päästä olisi itsekin taas voimissaan.
Jaksuja kaikille ja tervetuloa uusille!
Hetan-äiti rv 8+0
Nyt on sitten aikaa surffata. Viikko tuli sairaslomaa ja lepo sekä ulkoilu käsky lääkäriltä.
Ihan mukavaa tää nyt sitten loppujen lopuksi on kun ekaks alkoi ottaa päähän kun töissä joutuvat olee vajaalla miehityksellä, mutta nyt ajattelen vain omaa " lastani" .
Muuten ei kummia kuulu... =) Hyvä niin!
Joku kyseli neuvolasta niin oon menossa 24.10 muistaakseni ekaan käyntiin ja se on viikolla 10+ 5 jos nyt oikeen sen laskin, mutta sen takia niin myöhään kun oon käynyt ultrassa lapsettomuus polilla joka viikko tähän mennessä.
[color=blue] Tervetuloa mukaan kaikki uudetkin =) [/color]
Enpä tiedä mistä tämä vainoharhaisuus johtuu, kun en uskalla kertoa kenellekään raskaudesta ja kynnys kirjoittaa tännekin oli niin suuri. Ehkä sitten kun ollaan turvallisilla viikoilla, niin uskallan jo huokaista. Ensimmäistä odotan ja kaikki on niin outoa ja ihmeellista :)
Vastaan vielä tähän kyselyyn. Nämä ovat aina kivoja :)
Ikäsi: 20
Ammatti: lomailija tällä hetkellä
Asuinpaikka / -alue: Uusimaa
Asuinmuoto:omassa kerrostalokaksiossa
Siviilisäätysi: avoliitto
Monettako odotat: 1.
Lastesi iät: -
Lemmikit:Fretti (toistaiseksi 2,toinen on lainassa)
Harrastukset: Lueskelu, netissä surffailu
Minkälaisissa vaatteissa viihdyt parhaiten: Farkut ja joku kiva paita
Lempiruoka: Kiinalainen
Lempijuoma: vesi, punaviini aikaisemmin
Lempimusiikki: Hevi
Lempiväri: syksyn sävyt/värit
Lempielokuva: -
LempiTVohjelma: Yksikään ei ole ylitse muiden
Viimeisimmät:
Lukemasi kirja: Seppo Laakso Kriisi ei kysy lupaa
Näkemäsi elokuva: Teatterissa My super ex, kotona The Brood
Nipotus: Ei ihmeempää
Suuttumuksesi: Kaikelle tasapuolisesti (hormonit)
Ajatuksesi: Pitäisi saada avoimen tehtäviä tehtyä
Kauppareissu ja miksi: Kaikki lihat loppu, eikä miehelle ollut ruokaa. Tapahtui eilen.
Matkasi (ulkomaa): Tallinna
Jompsin kumpsin ja perustele
Auto/polkupyörä: Auto, mutta täällä pyörä on parempi.
Puutarhatyöt/sisäsiivous kotona: Siivous, ei ole puutarhaa.
Cola/Jaffa: En juo limuja ollenkaan
Kahvi/tee: Tee, koska mies ei anna juoda kahvia
Liha/kana: Possunliha on parasta.
Irtokarkit/suklaa: tumma suklaa
Kaikilla tuntuu olevan jonkunlaista pahoinvointia olleen jo pidemmän aikaan. Mulla ei ole mitään ällötyksiä ja se myös huolettaa hieman. Nälkä on IHAN KOKO AJAN!
Ensimmäinen neuvola oli muuten 5+4, koska halusin varata ajoissa, mutta sainkin ajan jo seuraavaksi päiväksi. Seuraava on lokakuun lopussa.
nti.tuike 6+6
Millaisia teidän ruokavaliot on? Itse aloin puolivahingossa karppaamaan alkuvuodesta ja olo on parempi kuin koskaan. Nyt luin neuvolasta saatuja papereita ja niissä puhuttiin, että pitäisi syödä vähärasvaisia maitotuotteita yms. Vähän tyhmä kysymys, mutta onko pakko? Ihmettelen vain mihin tämä perustuu. Taidanpa kiusata neuvolantätiä seuraavalla kerralla. :)
Tuosta maidon juonnista.. Kyllähän se ihan sun omaksi parhaaksi olisi hyvä tuota maitoa/maito tuotteita juoda/syödä. Lapsi mahassa kyllä pitää huolen että saa kaiken tarvitsemansa, vaikka et maitoa joisikaan, mutta sun oma luusto siinä sitten kärsii... Sitten sitä ei ollakkaan enää " paremmassa kunnossa kuin koskaan" ...
Ilmaisin itseäni vähän huonosti. Tarkoitin lähinnä tuota vähärasvaisuutta/rasvatonta. Yhdessä paperissa sanotaan, että vähärasvaisia/rasvattomia tuotteita pitäisi käyttää ja toisessa, että tulisi suosia käsittelemätöntä. Kuitenkin esim. vähärasvainen juusto on melko käsiteltyä..?
Ymmärsiköhän kukaan mitä tarkoitin?
Kärsin edelleenkin noista vuodoista. Viimeksi vuoti sunnununtaina ja nyt taas tänään. Tänään tulikin jo verta, mutta ainakaan toistaiseksi ei paljoa. Olen tässä yrittänyt olla positiivinen, mutta tänään oli itku taas herkässä. Tuli sellainen olo, että joko taas ja miksi. Onneksi huomenna pääsen neuvolaan keskustelemaan asiasta. Kuunnellaan varmaan sydänäänet, mutta nehän ei välttämättä vielä kuulu. Ihanaa olisi, jos ne kuuluisivat. Saisi hetkeksi edes mielenrauhaa :)
Kirjoittelen myöhemmin lisää, kun mielialani on hieman kohentunut ja saan varmuuden jatkuuko tämä verenvuoto. Tänään tosin pitäisi menkkojen alkaa, joten voi olla sitäkin, mutta mulla kun on ollut näitä vuotoja jo ennemminkin, niin ei jaksa sekään paljoa lohduttaa.
Parempaa torstaita teille!
dream07 7+6
Eli jatkan
lempiruoka... Pekonilihapullat
lempijuoma... Vesi
lempimusa... Ismo alangosta, jore marjarannan kautta system of a downiin, eli laidast laitaan.
Lempiväri... Sininen,violetti,vpunanen
lempielokuva... Lähes kaik suomalaiset, kidnappaaja<3 ja kauhu!
lempiohjelma... Veronica mars, bad girls, salatut, oc, käenpesä jne
viimeisin...
Kirja... Öh en muista
elokuva... Se oli joku kauhu
nipotus... Sopimuksista
suuttumus... Exälle
kauppareissu ja mix... Eilen, pakko välil käydä.
Matka ulkomaille... 1.4 käynti tallinnas
vaihtoehdot...
Pyörä/auto... Auto, tykkään ajaa ja kätevämpi.
Puutarhatyö/sisäsiivous... Siivous, en omista puutarhaa.
Cola/jaffa... Jaffa on vaan paljon parempaa
kahvi/tee... Tee, kahvi on pahaa!
Liha/kana... Liha, ei ole kunnon pihvin voittanutta
irtokarkit/suklaa.. Ei kumpikaan!
Sipsit/popparit.. MOLEMMAT<3 NAM...
Rv 7+1