Netflix boikottiin! Näyttää Venäjän propagandaohjelmia!
Irtisanoin juuri Netflixin. Jos yritykselle todellakin raha on tärkeämpää, kuin totuus ja humanitäärisyys, niin saa minun puolestani olla. Missä moraali? Tiedetään, että Venäjä hyökkäsi rikollisesti Ukrainaan ja valehtelee omalle kansalleen näyttämällä keksittyjä propagandaohjelmia telkkarista... niin Netflix hyväksyy sen ja osallistuu siihen!!
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/70dd36d6-603b-4530-b3e7-002d42a7…
Kommentit (16)
Tulkitsen, että Netflix tukee Venäjää ja kannattaa hyökkäystä.
Monet muut firmat ja tahot ovat irtisanoutuneet yhteistyöstä Venäjän kanssa.
...ja miksi tämä uutisoidaan, että "joutui ikävään välikäteen"... ei joudu jos ei halua joutuja.
Valintakysymys. Raha ratkaisee näemmä.
Irtisanoin. Tosin seuraava laskutus on vasta 3 viikon päästä, ehkäpä sota loppuu sitä ennen. Muuten pitää etsiä muuta katsottavaa.
Vierailija kirjoitti:
Totuus tärkeää ?
Ja otetaan vastaan kymmeniätuhansia sotilaskarkureita ym. väkivaltaisia i.s.lamisteja TURVAN hakijoina.
Heheheeeeeee……..
Kuka ottaa ja minne? Häh?
En irtisano!! On niitä tyhmempiä asioita. Kuten tupakka, alkoholi ja muut päihteet.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Totuus tärkeää ?
Ja otetaan vastaan kymmeniätuhansia sotilaskarkureita ym. väkivaltaisia i.s.lamisteja TURVAN hakijoina.
Heheheeeeeee……..
Kuka ottaa ja minne? Häh?
Tyhmä olet…
Jokos olettew irtisanoneet? Syyksi Venäjä.
Pienen sohvaperunan sodanvastainen panos.
Tämä on täysin sokea uutisankka. Netflixiä on pyydetty joulukuussa näyttämään näitä uuden lain mukaan. Netflix ilmoitti jo 3pv sitten, eli nopeasti venäjän hyökkäyksen jälkeen, ettei aio lisätä näitä kanavia palveluunsa. Varmaan venäjän viranomaiset sitten kieltää netflixin muttei heillä ole muutenkaan siellä kuin vajaa miljoona tilaajaa kun vasta 2021 avasivat venäjällä.
Selvittäkää ihmiset asiat.
Netflix antoi lausunnon että ei suostu tähän.
Tämä on ollut koko sodan tyhmin boikotti. Täysin pelattu Putinin pussiin, kun länsimaista informaatiota ja kulttuuria edistävä tarjoaja joutuu poistumaan tavallisten venäläisten ulottumattomiin, jolloin heille jää vain se Putinin propaganda. Tämähän se Putinin tavoite näillä propaganda-laeilla olikin.
Niin, Netflix on tiennyt tästä velvollisuudesta jo viime vuodesta lähtien, eikä tehnyt koko viikonlopun aikaan mitään, kun asiasta uutisoitiin ja se levisi somen kautta ympäri maailman. Olisi voinut ilmoittaa heti, ettei sillä ole aikomustakaan suostua Venäjän vaatimuksiin. Sen sijaan Netflix valitsi hiljaisuuden, ja asiakaspalvelijat vastailivat kysymyksiin ja palautteisiin, että Netflix on puolueeton ym. sontaa. Vasta kun sopimuksen irtisanoneita oli miljoonia ympäri maailman, yritys ilmoitti alkuviikosta, että se ei aio lähettää Venäjän lähetyksiä. Mutta aikoo silti jatkaa toimintaansa Venäjällä.
En osaa edes sanoa, miten monet tuhannet tai miljoonat yritykset ovat ilmoittaneet lopettavansa toimintansa Venäjällä, tai tuotteidensa viennin Venäjälle. Netflix se vain jatkaa toimintaansa siellä, koska raha. Ai niin, mutta eihän nuo miljoona venäläistä tilaajaa voi nyt edes maksaa tilauksiaan.
Netflixillä ei ole kyllä mitään moraalia, eikä pienintäkään kriisiviestinnän osaamista.
En aio jatkaa irtisanomaani tilausta.
Vierailija kirjoitti:
Tämä on ollut koko sodan tyhmin boikotti. Täysin pelattu Putinin pussiin, kun länsimaista informaatiota ja kulttuuria edistävä tarjoaja joutuu poistumaan tavallisten venäläisten ulottumattomiin, jolloin heille jää vain se Putinin propaganda. Tämähän se Putinin tavoite näillä propaganda-laeilla olikin.
Tämä on ollut ko. firmalta koko sodan ajan tyhmin tapa toimia. Muut firmat ovat ilmoittaneet lopettavansa toiminnan Venäjällä, Netflix se vain jatkaa.
Luuletko tosiaan, että Netflix saisi edes lähettää Venäjällä mitään oikeaa tietoa? Taatusti sensuroidaan Netflixin tarjontaa. Putin yritti saada Netflixiäkin valjastettua omaksi kanavakseen, se ei nyt onnistu, joten firman toiminta tullaan kieltämään Venäjällä. Missään tapauksessa, ilman tätä sotaakaan ja sen tuomaa boikottia, venäläiset eivät olisi päässeet länsimaisen informaation äärelle.
No ei ne kauaa pysty katselemaan kun eivät voi maksaa sitä tilausta enää.