Ansiosidonnainen ja alle 300 e/kk keikkatyöstä tietävät, help!!
Jos tuntityöläisenä tienaan alkukuusta 200 €, eikä enempää tunteja tule koko kuun aikana, niin pitääkö minun ilmoittaa summa Kelalle ja odottaa että saan työnantajalta virallisen palkkalaskeman kuun lopussa? Tuolloin päivärahani viivästyy melkein kuukaudella ja olen yhteensä 6 vkoa täysin ilman tuloja. Onko systeemi tosiaan näin järjetön???
Kommentit (8)
En näe kyseisessä järjestelyssä mitään ongelmaa. Joo o, alkuunhan siinä hetken joutuu rahojaan oottelemaan, mutta senpä jälkeen se rullaa ihan itsekseen.
Kolmatta vuotta tällä systeemillä mennään ja ei ole mitään ongelmaa.
Liittojen kassoissa on suuria eroja. Omalle liitolleni kelpaa itse tehty arvio bruttotuloista. Olen tehnyt sen yksityiskohtaisesti, maininnut mitä työehtosopimusta noudatetaan, millaiset tuntimäärät, millaiset lisät ja tarkat laskelmat. Ja kun virallinen palkkalaskelma on tullut, olen sen toimittanut liitolle jälkikäteen.
Tehyn jos minkä pitäisi tietää jäsentensä palkanmaksukausista ja korvausten maksun lykkääntymisestä. Protestoikaa tehyläiset, eivät asiat muuten mihinkään muutu.
Mulle tulee kuun 15 edellisen kuun laskelma ja sen pistän kassaan ja rahat tulee muutaman päivän sisään. Ei kyl hirveä ongelma odotella 2 vkoo ja siirtää eräpäiviä.
Itse olen työmarkkinatuella ja olin kuukauden ensimäisen viikon työssä, ja palkka maksettiin kuun 30 pvä. Tuli odottelua ja itkupotkuraivari, kun ei meinannut saada ruokaa kaupasta. Ihan syvältä perseestä tämä systeemi!!!
Kyllä, näin juuri. Jos vaikka teet neljän viikon jaksossa kaksi pvä töitä, et saa korvausta ennen kuin kela tai työttömyyskassa saa palkkatodistuksen.
Ansiopäivärahan maksaa työttömyyskassa, ei Kela.
Ilmoita kassaan/kelaan työstä ja kerro että saat palkkalaskelman vasta kuukauden päästä. Ilmoita arvio bruttopalkastasi, niin sinulle saatetaan tehdä enakkomaksu ilmoittamasti tulon perusteella, lopullinen päätös annetaan kun toimitat palkkalaskelman.
Kuulun TEHY:n ja teen keikkatöitä. Sinne ei ainakaan voi ilmoittaa mitään arviota bruttopalkasta, vaan aina pitää lähettää palkkalaskelma, jonka mukaan maksavat. Eli viivettä tulee kyllä.
On järjetön. Todella paha tilanne, jos työpätkä sattuu juuri 4 viikon jakson tai kuukauden loppuun siten, että palkkatodistuksen saa vasta kuukauden päästä. Normaalisti saisit työttömyyskorvauksesi jo seuraavalla viikolla, mutta pahimmassa tapauksessa voi viipyä jopa 6 viikkoa.
Eikä työttömyyskorvauksesta saa edes ennakkoa. Jos nykyään saa niin kuin 3 kirjoittaa, niin sehän on huomattava parannus. Ei ainakaan Kelalle kelvannut edes kopio työsopimuksesta, jossa oli tunnit ja tuntipalkka, ja palkka oli alle 300 €/ kk. 15 tunnin palkan vuoksi joutui sosiaalitoimistoon, kun palkka tuli kuukauden päästä ja työttömyyskorvaus sitäkin myöhemmin.