Vihkisormus rahoiksi??
Saako käytetyistä vihkisormuksista mitään kultasepänliikkeissä? Minulla on 2011 ostettu keltakultasormus, jossa 6 timanttia. Sormus maksoi n. 1200€. Nyt eron jälkeen ei ole mitään tarvetta tälle sormukselle.
Kommentit (3)
Kannattaa yrittää myydä esim. Huuto.netissä, tori.fi:ssa tai ebayssa; siellä saa parhaimman tuoton yleensä. Yritä laittaa hyvät kuvat ja tarkat tiedot timanttien laadusta sekä sormuksen koosta. Liikkeissä ei todellakaan saa hyvää hintaa ja kulta rahaksi -systeemissä saat rahaa vain grammojen mukaan, mikä ei ole oikeastaan mitään verrattuna sormuksen oikeaan arvoon. Sanotaan että timanttien arvo romahtaa heti kun kävelet kaupasta ulos, siksi sormusten myynti käytettynä on vähän hankalaa.
Jos haet maksimaalista tuottoa niin suosittelen ebayta, siellä on paljon huutajia. Siitä tulee kyllä vähän ylimääräistä hommaa, jos sormus täytyy lähettää ulkomaille.
En ole ikinä käyttänyt ebaytä. Täytynee tutkia asiaa. Eikö kultasepänliikkeessä saa edes paria sataa tuon hintaluokan sormuksesta?
Mikä se kulta rahoiksi systeemi on?