Voisivatko saamelaiset nousta kapinaan?
Mietin tässä Suomea ja ketkä täällä meillä kokevat olevansa sorrettuja tai ovat sorrettuja. Meillä on oma kansanryhmä, joka haluaisi autonomiaa. Mietin vain, että kuka heille tulevaisuudessa tarjoaa apua, jos Suomi ei kuuntele heidän kipuiluaan.
Kommentit (6)
Jatkuvasti ovat jo kapinassa urputtaen milloin mistäkin
Vuoden päästä saadaan lukea uutisista: "Saamelaiset aloittaneet hyökkäykset-Rovaniemeä piiritetään", "Porotokka etenee kohti Helsinkiä, Aslak ei suostu neuvottelupöytään".
Saamelaisaktivismin ja intersektionaalisen marxilaisen feminismin tulosta, lisää kaaosta ja vastakkainasettelua.
Helsingistä oma valtio samalla kun saamelaiset itsenäistyy. Näin se maailma paranee.
Venäjällä myös saamelaisia, voihan olla Putin kokee että pitää tulla suojelemaan Suomen saamelaisia.
Siellä taitavat olla kyllä aika poljettua, Venäjä ei harrasta muun kuin venäjänkielen opettamista, jne...
Miksi he nousisivat kapinaan kun suomalaiset, kuten myös muut pohjoismaat ovat tunnustaneet ne hirmuteot joita heitä kohtaan on tehty 1900 luvun alkupuolella.
Sen jälkeen heidät on tunnustettu omana yhteisönään, heille on annettu valta asettaa määräyksiä ja rajoituksia ja säätää omia sääntöjään. Eli heillä on jo autonomia aivan samalla tavalla kuin esimerkiksi Ahvenanmaalla.
Ja jos nyt Venäjä haluaa heitä välttämättä "auttaa", niin luulen että saamelaisialla on Putinille sanottavaa, ja sen sanomiseen he tulevat käyttämään 7.62 kaliiperia ääntä antamaan.