Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Retkeilijät! Millaisilla varusteilla pärjää ympäri vuoden luonnossa?

Vierailija
16.07.2015 |

Millaiset varusteet tarvitsee että selviyy suomen talvisista olosuhteista? Jos esimerkiksi vaeltaisi muutaman viikon jossain lapissa? Millainen teltta pitää olla? Entäpä makuupussi? Miten tavaroiden kuljetus onnistuu? Nehän painaa varmaan aika paljon?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teltaksi kelvannee mikä vaan tavallinen teltta, sehän vaan suojaa tuulelta ja lumisateelta. Makuupussiksi tarvitset kunnon talvimakuupussin, siis sellaisen jossa äärilämpötila -50c. Makuualustan pitää eristää kylmyydeltä. Joudut kantamaan kaiken mukana, eli kyllä, rinkka tulee painamaan aika paljon. Ruoka siellä lähinnä vienee eniten tilaa, juomavedet voi keittää lumesta trangialla. Retkimuonan kylkeen voit koittaa pilkkiä kalaa niin saat vähän vaihtelua muonaan. Lumen syvyydestä riippuen tarvitset sukset tai lumikengät, syvässä lumessahan ei pysty kävelemään pitkiä matkoja.

Vierailija
2/3 |
16.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fiksuinta olisi varmaan suunnata vaellus reitille jonka varrella on autiotupia ja laavuja - et tarvitse telttaa ja saat tehtyä tulet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan seitsemän