Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kadonneet Suomi

Vierailija
23.02.2022 |

Viime jaksossa jauhettiin ihmisestä joka oli löytynyt.
Nyt jauhetaan jostain ranskalaisesta jota kukaan ei edes ole tuntenut ja joka on lähtenyt Lapista kun kyllästyi, joku tavallinen huijari joka ei jaksanut siivota sotkujaan.

Eikö muka riitä kadonneita suomalaisia joita kaivataan Suomessa?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin mikä sun ongelma oli?

Vierailija
2/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Niin mikä sun ongelma oli?

Se että olisi hyvä kertoa kadonneista suomalaisista. Eikö se aloituksesta selvinnyt.

Miksi tuhlataan jaksoja kertomalla löytyneistä ihmisistä tai ulkomaalaisesta huijarista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitähän seuraavassa jaksossa. Joku "kadonnut" selostamassa venynyttä baarireissuaan?

Vierailija
4/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielipiteitä?

Vierailija
5/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä on Jolophhi?

Vierailija
6/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maailmassa on outoja asioita.

Meidän kaveri katosi. Ilmotus poliisille, kun jätkä katos vaan. Alkoi huhut liikkumaan ympäriinsä, että on kuollut. Hänen vanhempansa oli muuttanut Italiaan vuosia aikaisemmin jne. Eikä kukaan heistäkään tiennyt mitään enää. Kaikki oli ihmeissään ja nyt tarkennan hieman. Kaikki ihmiset ketkä ei ollut niin aktiivisesti tekemisissä ja hänellä oli laaja ystävä/kaveripiiri. Tämä jätkä sitten 7kk myöhemmin istui kesäterassilla suomenlinnassa olut kädessä. Kaveriporukka oli mennyt suokkiin viettämään kesäpäivää ja syömään jne, niin yhdeltä tippui tuoppi kädestä, kun näki tämän kuolleen ihmisen. Muut oli myös ollut, että häh sinä, täällä, miten, miksi jne. Tämä kuollut ihminen oli ihmeissään reaktiosta. Kaikki alkoi kyselemään ja ihmettelemään ja kertoivat, että sinusta on tehty ilmotuksia poliisille ja huhut kertoo, että kuollut.

Ei, hän oli reppureissaamassa ja oli faceebookkiin laittanut viestin, että instasta saatte kiinni, koska päivitän reissuni sinne ja facen pistän ns offline ettei ole siellä koko aikana minkä matkustaa.. Se viesti oli jotenkin mennyt suurimmalta osalta ohi.

Hän ihmetteli siinä terassilla, että poliisille ilmoitettu hänestä ja hänen tiedot näkyy varmasti ainakin finnairilla, että poistunut maasta ja ehkä ne kai näkyy, kun palaa. Kukaan ei ole kysynyt mitään.

Hän marssi seuraavana päivänä pasilan poliisitalolle passin kanssa, että ei ole kadonnut, eikä kuollut eikä mitään. Hän näytti facepäivityksensä siellä poliisille, että on varmasti oikea ihminen kertomaan tarinaa. Poliisi oli ihmeissään ja sanoi, että miten olet voinut hukkua järjestelmään minkä pitäs toimia automaattisesti, kun esim passia vilauttaa jossain.

No, sitten soitti työpaikalleen, kun oli pomonsa kanssa sopinut matkastaan. Siellä oli pidetty muistotilaisuus hänelle 6kk aikaisemmin. Pomo ja muut oli ollut ihmeissään, kun jätkä tulee töihin selvittää asioita.

Kyllä kummallista tapahtuu. Osa haluaa kadota, osa ei halua ja osa joutuu outoon keissiin tietämättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kadonneet- sarja joka tuli Yleltä (2000 jotain, en muista tarkkoja vuosia) oli hyvä. Sen haluisin takaisin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kuusi