Köyhän lapsikin voi tehdä kesällä kaikkea kivaa.
Meillä ollaan käyty onkimassa, uimassa, taidenäyttelyssä ja kun on säästetty rahaa on ollut varaa pariin huvipuistoreissuun ja kylpyläreissuun. Ei köyhän lapsella huonot oltavat ole.
Kommentit (15)
Oikeasti köyhä ei pysty säästämään huvipuisto tai kylpylä reissuun.
[quote author="Vierailija" time="11.07.2015 klo 13:02"]
Oikeasti köyhä ei pysty säästämään huvipuisto tai kylpylä reissuun.
[/quote] 3 henkisen perheen nettotulot kaikkinensa n 2600€/kk eli köyhiä olemme.
[quote author="Vierailija" time="11.07.2015 klo 13:05"][quote author="Vierailija" time="11.07.2015 klo 13:02"]
Oikeasti köyhä ei pysty säästämään huvipuisto tai kylpylä reissuun.
[/quote] 3 henkisen perheen nettotulot kaikkinensa n 2600€/kk eli köyhiä olemme.
[/quote]
no ette oikeasti köyhiä. Meillä vähemmän ja emme pysty säästämään
Meillä nettotulot paritonnia (ja tuosta vielä pois asumismenot) ja lapsia kaksi. Mekin olemme onnistuneet säästämään rahaa huvipuistoreissua varten.
Ette te ap ole niin köyhiä, tai siis kyllä paljon köyhempiäkin löytyy. Mutta kiva kun ootte saanu säästettyä ja jaksatte. Tiedän paljon enemmän tienaavia, keillä ei muka ole koskaan rahaa lasten juttuihin, omiin viihdykkeisiin kyllä löytyy ;(
Meillä huvipuistoreissu maksaa 200 koko perheeltä, bensakuluineen, jos edes riittää. Joskus on rahaa, joskus ei. Meillä on auto, mutta autottoman voi olla vaikea mennä uimaan tai vähintään hankalaa.
Meillä ei ole autoa, huvipuiston matkoihin menee jo iso summa. Lisäksi vielä rannekkeet ja jotain syötävää. Se on jo iso osa meidän kuukausituloista.
Me saatii sossusta lapsille rannekkeet päiväksi lintsille. Omat ruokarahat oltiin säästetty. Meni sinne 50€ ruokaa kuitenkin
Mä koitin saada sossulta rannekkeet. En saanut. Millähän periaatteella ne niitä jakavat?
Meille ihan tarjottiin kun lapset siinä iässä että pitäähän huvipuistoon päästä
Jos sossusta pitäisi ranneke saada, niin jäisi menemättä huvipuistoon. Tänä vuonna mentiin ekan kerran moneen vuoteen huvipuistossa käymään, kun säästimme.
Kyllähän sossu tukee lasten harrastuksiakin. Ja välillä tukevat lastensuojelun avohuollon puolelta näitä lintsireissuja.
[quote author="Vierailija" time="11.07.2015 klo 14:34"]Mä koitin saada sossulta rannekkeet. En saanut. Millähän periaatteella ne niitä jakavat?
[/quote]
Ne ovat tarkoituetteu lapsille, sinä olet aikuinen?
Meillä ei ikinä aikuisille osteta rannekeita, eväät otetaan mukaan, jätskillä käydään ja Onni-bussilla mennään.
Se on ainoastaan järjestelykysymys tahtooko lasten kanssa viettää kivaa kesää, oli rahatilanne sitten mikä hyvänsä.
Ei aina tarvi lähtee minnekään lintseille yms. Voi mennä telttaleimaan, metsään tutkimaan luontoa, eväsretkelle, puistoilemaan, pelata ulkoilupelejä, kalastus on kivaa ja lasten ei tarvitse maksaa kalastuslupia,
Mielikuvitus on rajana, mutta kyllä hupia löytyy vaikka kuinka ilman rahaakin, tai pienemmällä budjetilla.