Onko teistä ihan ok, jos 7-vuotias jätetään yksin 4 vuotiasta vahtimaan?
Rivitaloalueella 7-vuotiaan pitäisi katsoa 4-vuotiaan perään, asuinalueella useampi autotie. Eivät oleskele asunnon omalla pihalla vaan yleisellä leikkikentällä jossa ei ole kunnon aitoja. Kummallakaan ei kännykkää.(Ei ole siis kyse minun lapsistani)
Kommentit (6)
Ainoastaan vastuuton huoltaja tekisi noin. 7 vuotisas olisi ok mutta 4v perään pitää katsoa joku vanhempi.
Riippuu ihan lapsista. Seitsemänvuotias ei kyllä hirveän hyvin jaksa keskittyä, vaikka onkin jo aika fiksu, mutta neljävuotiaskaan ei enää ole ihan hölmö. Tunnen useita neljävuotiaita ja seitsemänvuotiaita, ja kyllä tuo voi toimia, varsinkin jos vanhemmat katselevat ikkunasta, että eivät ole häipyneet.
Jopa enemmän olisin huolissaan seitsemänvuotiaista, jotka porukalla liikkeellä, koska porukassa aina keksitään kaikenlaista. Puhumattakaan yläasteikäisistä. Jotkut lapset ovat aika rauhallisia jo pienenä, toiset keksivät kaikenlaista hölmöä koko ikänsä.
Minun lapsuudessani lapset laitettiin yksin pihalle muiden lasten sekaan varmaankin juuri noin neljävuotiaana. Tosin meidän pihalla liikennettä oli vähän. Itsekin muistan kun kuusivuotiaina vahdimme naapurin kolmevuotiasta. Olimme kyllä ihan huolehtivaisia vahteja, mutta ikävä kyllä uhmaikäinen ei totellut meitä ja putosi siksi, tosin ei siinä käynyt pahasti. Omaa sisarustani vahdin myös pihalla ehkä kaksivuotiaasta, mutta hän olikin hyvin rauhallinen lapsi. 4-5 - vuotiaita ei ehkä enää niin vahdittukaan, he pärjäsivät keskenään.
Neljä vuotta on juuri se ikä kun lasta ei tarvitse enää joka hetki kytätä metrin päästä. Neljävuotiasta ei esimerkiksi tarvitse pitää jalkakäytävällä koko ajan kädestä, sillä hän ei ryntää enää yht' äkkiä tielle. Toisaalta koululaisiakin jää auton alle. Pallon tai vastaavan perässä voi aika vanhakin lapsi rynnätä ajotielle katsomatta liikennettä. Mielestäni kolmevuotiaaksi asti lasta täytyy kytätä ulkona, koska siihen asti juuri kellään ei ole järkeä päässä. Muuten en voi sanoa mitään sääntöä, paljon riippuu lapsista ja ympäristöstä. 100 % turvallista elämää ei voi olla.
Itseäni järkytti, kun RS-virus ja korona riehui ja vauvaperheet viihtyivät shoppailemassa kaupoissa.
Vierailija kirjoitti:
Luuri käteen ja soita joko hätäkeskukseen tai sosiaalipäivystykseen!
Ei todellakaan ole!
Äkkiä nyt!
Heitä nyt voltti sen hätänumeros kanssa.
Kerrotalojen pihoja kun katsoo, niin ei se harvinaista ole, että siellä ovat niinkin nuoret kuin 3-vuotiaat ilman aikuista tai teini-ikäistä valvomassa. Kalliiksi tulisi ottaa ne kaikki huostaan.
Luuri käteen ja soita joko hätäkeskukseen tai sosiaalipäivystykseen!
Ei todellakaan ole!
Äkkiä nyt!