Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Verotuksen järkeistäminen

Vierailija
05.07.2015 |

Esitys: Suuntaan verorahani sinne, mitä tärkeänä pidän. 1, Terveys 2. Koulutus.....Miltään sijalta ei löydy 1. subjektiivinen päivähoito 2. laiskimusossusakki

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet julkisella töissä niin et koskaan   maksa palkastasi  veroa. Saat palkkasi veroilla kerätystä erästä ja  annat   "veronmaksullasi" osan takaisin sinne mistä  raha  on  tullutkin.

Vierailija
2/2 |
05.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otsikollasi ei varsinaisesti ole mitään tekemistä aloituksen tekstin kanssa. Eihän se ole verotusasia, mihin julkisia varoja käytetään.

Verotusta pitäisi järkeistää erityisesti pienituloisten perheellisten osalta siten, että lapsista ja puolisosta = yhteisten lasten vanhemmasta saisi jotain vähennystä verotuksessa edes sen verran, että ei tarvitsisi hakea sossusta lisää.

Oma kokemus on se, että jouduimme hakemaan sossusta toimeentulotukea jokseenkin saman verran kuin perheemme maksoi siinä kuussa veroa. Perheverotus olisi vähentänyt sitäkin sosiaatuen tarvetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla