Palstalla vedetään aika usein kateuskortti esiin. Oletko kateellinen ja jos olet, niin mille?
Kommentit (20)
Olen kateellinen jos joku muu saa pumppausta ja minä en. Minulle on yksi tunnustanut olevansa kateellinen ulkonäöstäni ja moni muu käyttäytynyt kuin olisi.
Miten et ymmärrä kateutta?
Mä oon kateellinen ihmisille, jotka pystyy elää elämäänsä normaalisti. Tarkoitan normaalilla sitä, että he pystyvät hoitamaan työn, kodin ja muut asiat ilman valtavaa ahdistusta ja normaalisti asioita aikaan saaden.
Olen kateellinen normaaleille ihmisille, jotka hyväksyvät itsensä sellaisina kuin ovat, ja osaavat olla sosiaalisia ja valoittavia persoonia.
Terveisin Naispelko28
Minulle kateuteen liittyy tunne, että haluaa sen kadehditun asian pois kateuden kohteelta itselleen tai että kadehtimallani henkilöllä ei "kuuluisi" olla sitä kadehtimaani asiaa, ominaisuutta jne. Pelkästään se että haaveilen "olisipa minullakin" ei ole minulle kateutta. Kateuteen liittyy siis aina negatiivisuutta.
Yllä olevan määritelmän mukaisesti en aktiivisesti kadehdi ketään. Hyvät asiat ovat joko jollain tavalla "ansaittuja" tai puhdasta sattumaa ja elämä on jatkuvia sattumia täynnä.
Kyllä pitäiis vaihtoehtoja olla tänäpäivänä paljon enemmän kuin etttä ahdistua tyyliin vaikka alueellisesti jakautuneessa suomessa löytää samanhenkistä porukkaaa, hankkia työkaluja ja sitä kautta tuoda kokoaika lisää raakaideoita joita työstää ja toteuttaa ja niiillä tienata rahaa.
Kadehdin aviomiehiä, jotka saavat vaimoiltaan seksiä.
Lapsettomuushoitoihin jonottavana olen kateellinen kaikille, jotka ovat onnistuneet raskautumaan kohtuullisella yrityksellä. Erityisesti kirpaisee kun joku raskautuu ihan vahingossa.
Olen kateellinen niille ihmisille jotka osaavat ja kykenevät hoitamaan asiat hyvissä ajoin ja "heti pois alta". Minulta tämä ei sinnikkään harjoittelunkaan jälkeen ole luonnistunut, vaan aina mennään viime tipassa ja vähän myöhässä isoilla stressikierroksilla.
Minä en tunne kateutta, en ole mielestäni tuntenut koskaan, en edes lapsena. Olen hyvin perustyytyväinen keski-ikäinen nainen. Tunnen paljon samanlaisia ihmisiä.
Tottakai olen kateellinen kaikesta jota halveksun. Haluaisinhan itsekin olla mummoja potkiva taparikollinen.
Kadehdin joskus ohimenevästi naisia, joilla oli läheinen ja merkityksellinen suhde isään ja joille isäsuhde on ollut elämässä merkittävä voimanlähde.
Ylipäänsä naisia jotka eivät ole joutuneet kokemaan mitään ikävää kohtelua miesten taholta. Naisetkin voivat elää aika eri maailmoissa keskenään mitä tulee heidän suhteisiinsa miehiin.
En ole kateellinen
Ajattelen että jokainen on onnensa seppä, tai ainakin ne jotka saavat syntyä hyviin yhteiskunnallisiin oloihin kuten minä.
Kyllä se on itsestäni kiinni, saanko jotain toivomaani. En kadehdi, vaan syyttelen omaa saamattomuuttani jos jotain en saavuta.
Ihailen kyllä eri ominaisuuksia ihmisissä, mutta ei se ole minulta pois jos muilla on hyvin.
Vierailija kirjoitti:
Olen kateellinen normaaleille ihmisille, jotka hyväksyvät itsensä sellaisina kuin ovat, ja osaavat olla sosiaalisia ja valoittavia persoonia.
Terveisin Naispelko28
Mielenkiintoista lukea vaihteeksi tällainen kommentti. Olen itse sosiaalinen, tulen helposti toimeen tosi erilaisten ihmisten kanssa ja osaan kääntää sellaisen tietynlaisen "valloittava persoona" -vaihteen päälle (tämä on mun opetusminä). Jotenkin vain olen ajatellut, että sosiaaliset taidot eivät enää nykymaailmassa ole arvostettava luonteenpiirre. Esim. jos täällä palstalla puhutaan ihmisten välisistä sosiaalisista suhteista, tuntuu, että sosiaaliset ihmiset arvotetaan aivan maanrakoon. Toki siis joo normaalissa elämässä saan enemmän positiivista palautetta persoonastani (en nyt tarkoita pelkkää suoraa palautetta), mutta eihän sitä tiedä, mitä ihmiset tykönään ajattelevat.
Kadehdin ystävääni, jolla on 5 tervettä lasta. Ihan tajuttoman hyvä onni tai geenit...
Alfa-miehille.
Edelleen neitsyt mies. Ja varmaan kuolenkin neitsyenä.
Vierailija kirjoitti:
Kadehdin aviomiehiä, jotka saavat vaimoiltaan seksiä.
Ja varsinkin jos vaimo tekee aloitteen ja oikeasti haluaa seksiä. :(
Kadehdin tuttavaa, joka on rikastunut perimällä omaisuutta. Toiset saa elämässä asioita helpolla, itse olen joutunut ponnistelemaan koulutukseni, työn saannin, taloudellisen tilanteen eteen.
Kertokaa!