Onko Putinilla ihan kaikki kotona?
Noin diplomaattisesti kysyttynä. Venäjäähän ei oikeasti uhkaa kukaan eikä mikään.
Kommentit (53)
Ei. Ja taitaa tietää, että valta karkaamassa vanhukselta.
Putinilla alkaa bunkkeri kutsua kun naaman täytteet ovat lähteneet liikkeelle.
Ainoa mikä vatuttaa on meidän maantieteellinen sijaintimme. Ruotsissakin voi jo hengittää kumminkin vapaammin tällaisinakin aikoina, koska Suomi toimii puolustuksellisena puskurina.
Koronaeristys ei ole tehnyt hyvää. Nyt saisi tulla jo kesä ja putelle jotain kivaa kesäpuuhaa. Nämä sotajutut ei ole sellaisia. Jos menisi taas poseeraamaan elukoiden kanssa. Tai trumpin luokse kylään.
Niin kotona kuin järkensä lopullisesti menettäneillä diktaattoreilla yleensäkin on ollut. Kyllä se on Putinin loppulaukka alkanut, kyse on ainoastaan siitä, kuinka paljon häne ehtii vetää muuta maailmaa kanssaan tuhoon. Ukko on umpihullu (mutta viisas ja äärettömän häikäilemätön).
Tonaltti voisi kyllä kutsua puten hetimiten lomailemaan ja loikoilemaan floridan huvilalleen.
Hullu äijä. Vaikka sota ei laajenisikaan niin ei Venäjän talous tällä sekoilulla pahemmin kehity. Oligarkeilla menee ehkä kuppi nurin jossain kohtaa?
Venäjä haluaa USAn joukot pois Euroopasta että voi helpommin valloittaa uusia alueita.
Kyllä Putinille virtaa rahaa kotiin ihan kivasti tästä teatterista kaikenmaailman yhteistyökumppaneilta medioista ja asekauppiailta jotka tekee taas ennätysmyyntiä Venäjä-pelokkaille maille.
Jonkun verran varmaan, mutta ei kyllä ihan kaikki.
Voisiko Donald vaikka kilauttaa tolle Putler-kaverilleen ja koettaa rauhoitella? Eihän tuossa Venäjän uhittelussa ole enää mitään järkeä. Venäjä tässä ainoa, joka on jo hyökynyt ja hyökymässä lisää rajojensa yli.
Olen mä itekin viime aikoina ihan vakavasti pohtinut, ettei äijällä voi olla kaikki muumit kanootissa kyllä. Jotenkin seonnut varmaan. Miksei he heitä helv*ttiin sitä sieltä johdosta?'
Katsokaapa karttaa muuten kuinka mitättömän kokoinen koko Ukraina on Venäjään verrattuna pinta-alaltaan. Vaikka Ukrainakin on melko iso maa.
"Venäjä haluaa USAn joukot pois Euroopasta."
Eka kysymys kuuluu tietenkin, että miksi Venäjä haluaa Naton pois Euroopasta?
Tätä ennenhän agendana oli, ettei Nato saa enää laajentua yhtään Itä-Euroopassa...
Eli Venäjän vaatimukset tiukkenevat koko ajan. Sotakiimaa!
Peruskiusaamisasetelma. Selvästi isompi ja vahvempi on käymässä pienempänsä kimppuun. Ja goljatti vielä varoittelee niitä hyviksiäkin, muita Euroopan maita lähinnä, että uskaltakaapa Ukrainaa puolustaa... Tai Naton jäseneksi hyväksyä...
Jos Suomi ilmoittaisi vaikka huomenna hakevansa Nato-jäsenyyttä, siirtäisikö Venäjä myös meidän itärajallamme 100 000 hampaisiin asti aseistautunutta soturia?
Kyllä.
Kyllä Putininilla on kaikki kotona, eli niin sanotusti ne kaikki muumit laaksossa ja muut vastaavat
Maailma hallitsijoineen on on varsin moninmutkainen asia. Ainakin niin niin monimutkainen, ettei sitä yksikään ns, yksinvaltiaan hallitseman maan kansalaisista ymmärrä missään vaiheessa, tuskin koskaan.
Tää nykyinen konflikti on menneiden vuosien ja nykyvuosien kaikkien juttujen yhteenliittymä.
Homma on niin laaja, ettei siihen yksikään suomalainen, usalainen, virolainen, ruotsalainen, norjalainen tai mikään muukaan maa, voi noin vaan suoraan ottaa kantaa mitenkään.
Parasta on se, että annetaan asioiden hoito diplomaateile ja kunkin maan rauhan lähettelijöiden kontolle.
Hehän he kaikissa tapauksissa edustavat koko kansaa eli jokaisen rauhanneuvottelijan omaa maata.
Mutta eivät ne nää jutut näin yksinkertaisesti mene. Niinkus kaikki sivistyneet ihmiset tietävät.
VARMAA ON AINOASTAAN SE, että kaikki maat haluavat aina rauhaa ja sopuisaa eloa toistensa kanssa.
Siitäkin huolimatta, kuten nyt, saattaa näyttää siltä, että ainoa keinoa lopettaa jännitys ja erimielisyydet kansojen välillä, voidaan muka ratkaista muka vain ja ainoastaan sodalla.
Ei se niin mene!
Rauhallinen rinnakkais elo on aina mahdolista ja vaikka miten pitkään tahansa. kunhan vaan siitä saadaan molempia osapuolisa tyydyttävä ratkaisu.
Ja se, ja se jos mikä, on aina mahdollista. Ilman että ketään maata ainoatakaan maata alistetaan mitenkään toisen vallan alle!
Ottamatta kantaa toveri putääniin, dick- taattorien kohtalo ei ole hyvä jos luopuvat vallasta.
Siksi pitää pysyä vallassa. Pysyy elossa. Joku voi kärsiä koti ulkomailla. Sattuu välillä.
Nappi salkussa ja myrkytetyt linnassa. Kohta kacka kädessä.
On kaikki kotona, sitä pitää " Pikku - ukon" maasta niin ponnistaa reippaasti ylös, ja näyttää , että Hän on Mahtava , pelottava ,,vahva ukko.
Ja jota ei hänen jo aikuiset tyttönsä häpeäisi heidän " Tatin taallaja " isäänsä Vaan, että heidän , isänsä Haluaa näyttää ,että Hän on mahtimaallinen , pelottava , joka käy tiikerin ampumassa.
Ja häntä saa pelätä olla varuillaan Kaikki.
Ja että, olla yhtä , iso kuin venäjän maan vaakuna tunnuksen karhu 🐻.murista kuin karhu.Pitää sitä hyvänen aika nyt , hävittäjillä saada lennellä.
Ja niitä hankkia mikä se mies olisi jos ei jollakin. Moottori köyttöisellä härvelillä, mahtailisi.
No ei sehän olisi nynny Mamman poika.
Niinhän ehän Putin nyt halua , rtty hänet leimataan nynnyksi.
Se siitä.
Ei ole. Siksi paras liittyä Natoon ja äkkiä