Voiko saada syytteen, jos netissä kertoo polttavansa pilveä?
Kommentit (9)
Kyseessä luultavimmin
2 a § (13.7.2001/654)
Huumausaineen käyttörikos
Joka laittomasti käyttää taikka omaa käyttöä varten pitää hallussaan tai yrittää hankkia vähäisen määrän huumausainetta, on tuomittava huumausaineen käyttörikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Rikoksen selvittäminen alkaa yleensä esitutkinnalla, joka on suoritettava (esitutkintalain 449/87)
Esitutkinnan toimittamisvelvollisuus
2 §
Poliisin tai muun esitutkintaviranomaisen on toimitettava esitutkinta, kun sille tehdyn ilmoituksen perusteella tai muutoin on syytä epäillä, että rikos on tehty.
Eli jos netissä kertoo pössytelleensä riittävin yhteystiedoin, niin kyllä poliisin se pitäisi periaatteessa tutkia. Käytännössä kuitenkin jokainen täysjärkinen sanoisi esitutkinnassa (jos poliisi viitsisi edes sellaista käynnistää), että mitään ei olla tehty. Homma kuivuisi kasaan jo siinä. Jos esitutkinnassa saataisiin aikaiseksi jotain, niin kyllä helposti syyttäjä jättäisi tuollaisen pikkuhomman syyttämättä.
Minä olen kasvattanut tänä kesänä komeat kannabis-pensaat, nyt sato on kuivumassa ja suunnitteilla on kavereiden kanssa pilvitalkoot: ruohosta tehdään likööriä, suklaaleivoksia ja teetä. loput pössytellään perinteiseen tapaan.
repikää siitä, harrastus on huomattavasti vaarattomampaa kuin vaikka tupakointi.
koskahan polliisit tulevat ja vievät kiven sisään?!? hui!
voit uskoa, että tulossa on kivat pippalot! ja koko talven tömpsyt turvattu!
karkeloissa tupperwaret kierrä (niitä ei muuten täällä päin maailmaa edes tunneta) vaan ihan muut materiaalit....Ja miehet ovat meiningissä mukana, eikä haukkumiseen juuri ole tarvetta.... Jos poliisit osuvat paikalle, kutsutaan heidätkin keimeihin!
kokeilleensa joskus ruohoa (tms). Siitähän tuli oikein kunnon oikeusjuttu. Tuomioitahan ei jaettu kun oikeuskäsittelyssä Meriläinen kiisti koko homman vaikka lehdessä olikin tunnustanut.
Käytännössä en usko että poliisi ja syyttäjä viitsivät edes yrittää ellei kyse ole jostain muustakin.