Lue keskustelun säännöt.
Onko teidän kouluikäisillä muitakin tärkeitä aikuisia
14.06.2015 |
kuin te eli omat vanhemmat ja isovanhemmat? Tarkoitan nyt sellaisia ns luottoaikuisia, joille kertoa asioitaan ja jotka ovat kiinnostuneita olla mukana lapsenne elämässä? Miten tämä aikuinen osallistuu arkeenne? Miten lapsenne on "valinnut" juuri tämän henkilön luottoaikuisekseen?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Meillä on pienessä perheyrityksessä yksi ulkopuolinen työntekijä, nainen jota lapsi on töissä mukanamme ollessaan nähnyt paljon. Tämä työntekijä on meillekin tärkeäksi ihmiseksi ja ystäväksi muodostunut vuosien varrella ja oma-aloitteisesti on luonut suhdetta lapseen. (emme ole tätä missään nimessä ehdottaneet emmekä edes ajatelleet että tarvitsisi).
Hän käy meillä kotona usein kahvilla ja samalla rupattaa lapsen kanssa ja ovat tehneet sitä sun tätä yhdessä tässä kotipiirissä. On siis töissä iso osa arkeamme ja vapaa-ajalla suht useasti.
Lapsi on tykästynyt tähän ihmiseen sen takia kun hän on tosiaan paljon tekemisissä meidän kanssa ja aivan ehdottomasti luotettava, ystävällinen, kiltti ja aito ihminen jonka kanssa on helppo olla. :)