Nettikaupat ovat vieneet ilon "perinteisestä" shoppailusta. Kohtalotovereita?
Vielä joitain vuosia sitten oli oikeasti kiva lähteä ihan vaan kiertelemään kauppoja ja katsomaan, josko jotain kivaa ja tarpeellista löytyisi edullisesti. Koska täällä palstalla tartutaan aina epäolennaisuuksiin, kerrottakoon että minulla ei ole mitään ongelmia ostelun tai rahankäytön suhteen, vaan shoppailureissutkin tein aina oman varallisuuteni puitteissa.
Nykyään kaupoissa kiertely "muuten vaan" ei ole ollenkaan niin mukavaa. Aina kun löydän jotain kivaa, en voi olla ajattelematta, että todennäköisesti tämäkin tuote on saatavilla jostain nettikaupasta edullisemmin. Tai, jos löydän jotain melkein täydellistä mutta esimerkiksi väri jää mietittymään tai juuri oikeaa kokoa ei ole saatavilla, alan heti mielessäni suunnitella millä hakusanoilla voisin löytää eBaysta sen täsmälleen mieluisen version kyseisestä tuotteesta.
Tämä kaikki on johtanut siihen, että nykyisin käyn kivijalkakaupoissa vain pakon edessä tai jos olen ostamassa jotain ehdottomasti sovitusta vaativaa. Oikeastaanhan tämä on vain hyvä juttu, sillä säästän rahaa ja lisäksi vaatekaapistani löytyy ainoastaan mieluisia juttuja eikä mitään heräteostoksia. Mutta... jotenkin kaipaan niitä shoppailupäiviä, kun saattoi vain huolettomasti kierrellä liikkeestä toiseen ja tehdä löytöjä. Olenko outo vai onko muillakin samanlaista? :D
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="06.06.2015 klo 20:36"]Tänään postilaatikkoon kilahti korvakoru- ja riipussetti Kiinasta kolmella eurolla.
[/quote]
Oikeesti? Lauantaina?
Meidän postiin ei kolahtele mitään lauantaisin.
Nettikaupat on meidän pelastus. Näin saadaan ne edullisempaan hintaan sekä turhat impulssiostokset pois karsittua
Nettikaupat on helpotus! Haluan minimoida kaupoissa luuhaamisen, enkä todellakaan harrasta shoppaamista. Jos vain mahdollista, niin ostan netistä. Ainoastaan puutarha- ja taimimyymälöissä on kiva käydä kattelemassa ja kiertelemässä.
Itse en ole koskaan nauttinut shoppailusta. Pakkopullaa mulle, joten nettikaupat on helpotus
Tykkään ostaa asiantuntemuksella ja harkiten. Ei tule myyjät tuputtamaan kun netissä kiertelee. Toki piilomainostusta on eri foorumeilla mutta osa siitä on ihan asiallista ja hyvää tietotasoltaan.
Joo ennen internetiä. tulin tutuksi kaupungin jokaisessa pornokaupassa, nyt postimies kantaa selkävääränä kaalimadosta paketteja.
Hieman sama, vaikka en ole ikinä shoppaillutkaan ilokseni :) käyn kaupoissa pari kertaa kuussa katsomassa löytäisinkö tarvitsemiani tuotteita, ja ehkä 90% kerroista lähden kotiin tyhjin käsin, kun näen miten surkeaa tavaraa myydään kovalla hinnalla. Vaatteet ovat läpinäkyviä riepuja jne. Kaikki mitä ostan, lähestulkoon, tuleekin nykyään joko netistä tai kirppikseltä. Tänään postilaatikkoon kilahti korvakoru- ja riipussetti Kiinasta kolmella eurolla. Samoista koruista olisi täällä saanut maksaa varmaan kolmekymppiä.
Mua taas harmittaa se, että kivijalkamyymälöissä ei sitten ole välttämättä enää niin paljon kaikkea myynnissä, kun ne on verkkomyynnissä. Minä kun haluaisin rauhassa sovittaa ja ostaa heti sopivan. En jaksa palautella ja vaihdella postin välityksellä. Ja sitten odotella viikkotolkulla rahoja takaisin tilille.
Olen jo vuosia ostanut lähes kaikki vaatteet verkossa, paitsi alusvaatteet ja laukut. Kenkiä en löydä kaupoista oikeaa kokoa, joten ne on pakko ostaa netistä. Nyt käyttämäni merkin koot ovat muuttuneet todella paljon, joten jalkauduin liikkeeseen vastentahtoisesti. Ja yllätys: sain älyttömän hyvää ja kärsivällistä palvelua. Löysin paljon päällepantavaa ja olen tytyväinen. Taidan mennä toistekin.
Älkää ostako mitään kivijalkakaupoista. Niistä menee ALV ja muita veroja Suomen verottajalle joka käyttää rahat monikulttuuriprojekteihin ym paskaan.
Ymmärrän yskän, sillä Suomessa kauppakeskukset ja kaupat yleensäkin ovat paskoja ja kalliita, ihmettelen, että kuka niissä jaksaa edes shoppailla. Vaihtoehdot on muutenkin vähissä eri kauppojen suhteen, sillä monet kiinnostavat liikkeet eivät ole rantautuneet Suomeen ja tuskin rantautuvatkaan. Onneksi ulkomailla on paljon hauskempaa kierrellä kauppakeskuksia, valikoimaa riittää ja hinnat ovat kohtuullisia, jopa edullisia. Suomessa asuessa shoppailen netissä, ulkomailla menen ostoskeskuksiin.