Pieni ekotekosi?
Ketjun tarkoitus ei ole moralisoida tai väitellä, vaan vinkata toisille jokin pieni yksittäinen ekoteko, jonka voi tehdä. Sillä olettamuksella, että kukaan ei ole täydellinen eikä yksin voi parantaa maailmaa. Minä syön lihaa, kuljen autolla jne. eli en ole täydellinen. Kulutan luonnonvaroja. Mutta: Ne tuotteet, jotka voin eli jotka löytyy lähikaupasta, ostan aina kotimaisina. Liha, vilja, kosmetiikka, hygieniatuotteet. Tietenkään kahvia ym. ei kotimaisina voi saada, mutta sellaiset, jotka voi. Mikä on sinun pieni ekotekosi? :)
Kommentit (10)
Nakkaan luontoon ainoastaan maatuvia filttereitä.
Käytämmä suodatinpussit kahteen kertaan 🙂
Vierailija kirjoitti:
Käytämmä suodatinpussit kahteen kertaan 🙂
Ja pihassa on kompostori.
Yritän kuluttaa vähemmän vettä. Ei enää suihkussa seisoskelemista. Yritän syödä vähemmän lihaa. Suosittelen mutten falafelia, hummusta ja muuta itämaista... En osta turhaa krääsää. En asu turhaan isossa asunnossa. Julkinen liikenne. Vaatteiden kierrättäminen.
Käytän vain yleisiä kulkuneuvoja. Pienemmät matkat taksilla ja pidemmälle lentokoneella.
Oon köyhä niin hiilijalanjälkeni ei olisi massiivinen vaikka yrittäisinkin 8)
Lihankulutukseni on romahtanut ja on nykyään noin 10% aiemmasta. Lopetin juuston ostamisen, mutta se johtui alun perin terveyssyistä. Ekoteko silti.
En lopettanut, mutta vähensin lihan, kahvin, suklaan syöntiä.
Kierrätän kaiken kierrätyskelpoisen ja pihassa on kompostori. Jätehuoltokulut on minimaaliset, kun on naapurin kanssa yhteinen jäteastia, joka tyhjennetään vain 6 kertaa vuodessa ja senkin maksamme puoliksi.