Työttömyyskorvauksen 20 pros. vero ? !
Miten voi olla mahdollista että peruspäivärahasta otetaan 20 pros veroa ? Saman suurusesta palkasta otetaan vain YKSI prosentti. Sitten ihmetellään työttömien talousvaikeuksia.
Tekstitvssä luki että tuo 20 pros on ollut poliittinen päätös koska työnteon pitää kannattaa. Siis MILLOIN ja KETKÄ on päättäneet että se on toi 20 pros ?
Kommentit (10)
Prosentti on 20, ellei erikseen lasketa/tilaa muutosverokorttia sosiaalietuutta varten. Itselläni prosentti oli huomattavasti pienempi, kun olin loppuvuoden viime vuonna työttömänä.
Eli ei muuta kuin kirjaudu vero.fi :hin ja laske uusi prosentti sos.etuutta varten!
Sen veroprosentin voi kyllä muuttaa.
Eikös se jo ole valmiiksi noin 20%? Ei tuo ole mikään uutinen. Jos veronalainen määrä on 857,80 euroa, siitä vähennetään 171,56 euroa veroja, joka on juuri tuo 20%:a. Tee parempi aloitus.
Turhaan alapeukutat. Ihan puhdasta matematiikkaa.
hohhoijaa. first world problems.
Mutta eipä se mitään. Olet siis ensimmäistä kertaa työttömänä. Se menee niin, että jos et lasketuta prosenttiasi uusiksi, se on aina 20%. asiankorjaus onnistuu verokorttipalvelussa tai toimistossa.
No mulla oli alkuvuonna työssä veroprosentti 24 ja nyt ansiosidonnaisesta menee 23. Ja juu on laskettu sillä laskurilla. Työtöntä verotetaan paljon tiukemmin kuin työssäkäyvää :(
[quote author="Vierailija" time="31.05.2015 klo 18:05"]No mulla oli alkuvuonna työssä veroprosentti 24 ja nyt ansiosidonnaisesta menee 23. Ja juu on laskettu sillä laskurilla. Työtöntä verotetaan paljon tiukemmin kuin työssäkäyvää :(
[/quote]
Ihan syystä, ette viitsisi narista.
[quote author="Vierailija" time="31.05.2015 klo 17:54"]
Prosentti on 20, ellei erikseen lasketa/tilaa muutosverokorttia sosiaalietuutta varten. Itselläni prosentti oli huomattavasti pienempi, kun olin loppuvuoden viime vuonna työttömänä. Eli ei muuta kuin kirjaudu vero.fi :hin ja laske uusi prosentti sos.etuutta varten!
[/quote]
Mulla oli yks vuosi laskettu Verotoimiston mukaan 17%, mutta sitten joulukuussa meni tulot yli ja lisäveroprosentin mukaan otettiin, joka oli jtn. 30%. Joten todellakin pitäydyn tuossa 20%, niin ei joudu kuseen loppuvuodesta.
[quote author="Vierailija" time="31.05.2015 klo 17:51"]
Miten voi olla mahdollista että peruspäivärahasta otetaan 20 pros veroa ? Saman suurusesta palkasta otetaan vain YKSI prosentti. Sitten ihmetellään työttömien talousvaikeuksia.
Tekstitvssä luki että tuo 20 pros on ollut poliittinen päätös koska työnteon pitää kannattaa. Siis MILLOIN ja KETKÄ on päättäneet että se on toi 20 pros ?
[/quote]Tuen pitäisi olla suoraan se 20 prossaa pienempi, mielellään vähän enemmän ja verottomana käteen.