Käihkön mukaan Euroopan toimimattomuudella on isot riskit. – Ollaanko todellakin valmiita siihen, että Ukrainasta tulee miljoona pakolaista
Tulee. Kun Ukraina kylmenee talvella ja on elinkelvoton.
Suomikin saa 50 000 elättiä lisää.
Kommentit (6)
Voi tulla 5 miljoonaa, silloin Suomi saa 150 000.
Ukraina ei ole elinkelvoton, ei ole ollutkaan. Kiovassa ja muissa kaupungeissa - itäosaa lukuun ottamatta, elämä jatkuu lähes normaalisti. Heikäläisillä ei ole mitään syytä rynniä eurooppaan sillä omaa maansa on turvallinen.
Euroopassa oleskelevat tulivat suurimmaksi osaksi vain elintasopakolaisikksi.
Se on jo myöhäistä. Joukot olisi pitänyt lähettää Ukrainaan hyvän sään aikaan ennen koko sotaa. Enää ei uskalleta ydinasepeloitteen takia. Eurooppa ja Amerikka maksaa jälleen hintaan toimettomuudestaan, kuten toisessa maailmamsodassakin. Sillä erolla, että nyt ei uskalleta toimia ollenkaan kun jahkailtiin liian kauan.
tainnee tulla vilu rysssälässäkin melkoisen suurella varmuudella, sieltä ei niin vaan pakoon lähdetäkkään joten jäädytään paikalleen niille sijoilleen
Tosin parempi ne kuin 50 000 somppua tai syyrialaista. Ne saattaa osin jopa palata kun sota loppuu.