Hankkikaa au-pair yms. koululaisille kesäksi
Miksi ihmeessä Suomessa lapset saavat pyöriä yksin pitkän kesän kun vanhemmat ovat töissä? Eikö tämäkin ole lastensuojelun asia?
Kukaan ei halua maksaa esim. lastenhoidosta vaan lapset saavat olla sitten yksi.
Meilläkin on kaksi tuttavapariskuntaa jotka tienaavat hirveäst eli 8000-10 000 € kuussa. JA LAPSET PYÖRIVÄT YKSIN ja piha on hoitamatta. Luulisi, että olisi varaa palkata edes osapäivähoitaja, MUTTA RAHA menee lasten edelle.
Au-pairkin on hyvä juttu esim. vaikka vain seuraksi.
Kommentit (6)
Kun kaksoset olivat ekaluokkalaisia, minulla oli kesälomaa vain kaksi viikkoa ja miehellä koko heinäkuu. Nuorempi oli päiväkodissa kesäkuun ja palkkasimme 17-vuotiaan lähihoitajaopiskelijan lasten seuraksi kesäkuuksi. Työaika oli joko 8-14 tai 9-15. Hän oli kyllä loistava valinta.
Nyt kuopuksemme pääsee ykköseltä ja kaksoset neloselta ja ykkösluokkalainen on kesäkerhossa juhannukseen saakka ja sen jälkeen minä jään lomalle ja mies jää taas heinäkuun alusta lomalle.
Olen samaa mieltä. Monet ovat valmiita maksamaan autolainaa 300-500e kuussa, mutta lasten hoidosta ei haluttais maksaa. On minustakin pienelle koululaiselle liian pitkä päivä olla 6-9h yksin.
Voisi joku olla vaikka osan päivää kaverina. Varmasti monet nuoret, jotka ei saanu kesätyöpaikkaa, olisivat ilolla hoitamassa sopivaa korvausta vastaan.
Hankkikaa au-pair miehelle kesäksi :)
Ap. Tekisivät vaikka niin, että hoitaja olisi toisessa kodissa ja toisen lapset kuljetettaisiin sinne vuoroviikoin. Yhdellä hoitajalla olisi esim. 4 lasta yms.
Itse kävin toisessa kodissa ja missään ei ole ollut niin epäsiistiä - tytär leikkasi veitsellä juustoa ja sekin näytti kyllä hirveältä. Ei ollut edes eväitä tehty koulupäivän päätteeksi...yksin pyörivät kotona ja monta tuntia kerralla n. 7 h.