Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hammasrautojen hinta 13-vuotiaalle?

Vierailija
24.05.2015 |

Heippa! Täällä kirjoittelee 13-vuotias tyttö. Seuraavanlaista olis tarkoitus kysyä: alarivissä on kaikki hampaat suorassa ja hyvin, eikä purentavikaakaan ole.
Ongelma onkin ylärivissä, siellä on omasta mielestäni aika isot hammasraot, mut ei muuta.Niin enkö saa ilmaiseksi rautoja? Ihan vaikka sen takii et viittis hymyillä :/ Ja ku en oikeestaan tiiä ketään jota se jampaiden vinous ei aikusena kaduttais. Tein uuden keskustelun ku en noist vanhoist löytäny semmosta vastaavanlaista. Hammastarkastuksessa olen jäänyt juuri ja juuri sen "rajan" alle, että oiotaanko.
Seuraava kysymys olis, että jos pitäis mennä yksityiselle niin kun en oo aikuinen ja vaan ylähampaat pitäis laittaa nii saako n. 1500€ "yläkertaan" niitä rautoja?
Kiitos niille jotka vastaa:)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun pitäisi käydä siellä yksityisellä konsultaatiossa jossa saat hinta-arvion.

Vierailija
2/6 |
24.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun käsittääkseni hammasraudat on tosi kalliita, ja niiden hoito vielä päälle. En kyllä ole varma asiasta. Puhutaanko tuhansista euroista?
Itselläni on vinot ylähampaat, ja olen 26v. Kyllähän se harmittaa ja välillä hävettää hymyillä. En silti ole valmis "pienen kauneusvirheen" vuoksi laittamaan isoja summia hampaisiin. Lopulta aika pieni vika vai mitä? Minä häpesin nuorempana enemmän, mutta ne on vain hampaat.
:) tsemppiä aloittajalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et pääse kunnalliseen hammashoitoon ( eli kouluhammaslääkäri ei ohjaa sua sitä kautta eteenpäin ), niin ainoa vaihtoehto on yksityinen oikomishoitoon erikoistunut hammaslääkäri. Hinta on sama aikuiselle ja 13-vuotiaalle, hammaslääkäri veloittaa työn, ei asiakkaan iän mukaan. Esteettisestä hammashoidosta ( jota oikomishoito olisi tässä tapauksessa ) ei saa myöskään Kela-korvausta. 

Jos kyseessä on ainoastaan isot raot esim. etuhampaiden välissä, hammaslääkäri voi myös " leventää" omia hampaita muovilla / kuorilla, jolloin varsinaista oikomista ei tarvita. 

Ensisijaisesti keskustele asiasta huoltajasi kanssa, sitten varaatte ajan yksityiselle oikojalle ja käytte näyttämässä purukalustoa, jolloin saatte kustannusarvion ja hoitosuunnitelman. Myös tämä käynti maksaa tietenkin jonkin verran, hinnan voi kysyä aikaa varatessa.

Vierailija
4/6 |
24.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei kiitos vastanneille ☺
-ap

Vierailija
5/6 |
14.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun minä googlasin niin sielä tuli että yläkertaan tai alakertaan maksaa noin.2500-3000

Vierailija
6/6 |
14.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä nuorille on yleensä alehinta. Meidän teinin oikominen maksoi vähän yli 5000 €, aikuiselle sama olisi ollut 6000-7000 €. Hammasmehiläinen. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme yhdeksän