Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lisää huonekorkeutta kellarin poistamisella?

Remonttiprojekti
21.01.2022 |

Kysymys: voiko pienkivitalon kellarin poistaa ja lisätä tätä kautta huonekorkeutta asuinkerroksessa?

Kyseessä 40-luvulla rakennettu pieni kivitalo, alakerran pinta-ala noin 60 neliötä.

Talossa on noin 35 neliön puolilämmin kellari, jonka korkeus on vain 180cm. Käytännössä tuo tila on tuollaisenaan täysin turha tarpeisiimme ja hankala mataluutensa takia. Lisäksi kuntoon laittaminen olisi työlästä, eristeet on väärällä puolella, jne.

Asuinkerroksen kohdalla taas haaveilemme hiukan korkeammasta huonekorkeusesta nykyisen 260cm sijaan. Olisiko mahdollista madaltaa asuinkerroksen lattiaa kellarin puolelle esim 50cm ja esim täyttää loput? Näin saisi lisää korkeutta asuinkerrokseen ja samalla pääsisi eroon turhasta kellarista

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Periaatteessa kyllä, mutta aika kalliin kuuloinen remontti. Miksi 260cm ei riitä? 250 cm on kuitenkin peruskorkeus.

Vierailija
2/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekisit siis valesokkelin jälkikäteen? Ei taida mennä läpi lupaa haettaessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos siellä ei ole eristeet kunnossa nytkään, niin miksi haluaisit tuoda moisen riskirakenteen peruskerrokseen? Ei ne siitä korjaamatta asuinkelpoiseksi tilaksi muutu. Kellarissa pystytte ilmastoinnilla järjestämään niin, ettei huonoa ilmaa pääse asuintiloihin.

Tarvitsisitte asialle rakennusluvan, koska muutatte kantavia rakenteita. Se että löytäisitte rakennesuunnittelijan moiseen hullutukseen, ette vaan löydä. Rakennesuunnittelijoilla on tällä hetkellä niin paha ylityötilanne, että heille löytyy töitä myös hankkeista, joissa ei olla väkisin rakentamassa riskirakenteita, joista suunnittelija istuu 10 vuoden päästä käräjillä hometalooikeudenkäynnissä.

Vierailija
4/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ajattelit siirtää lattiaa 50 cm alaspäin? Se vaikuttaa kaikkiin oviin, etenkin ulko-oveen.

Teillä olisi väärin eristetty koti 50 cm korkeuteen asti. Voi sitä kylmän ja homeen määrää. Lämmittäisitte väärin eristettyä tilaa, eli suoraan harakoille.

Ei mitään järkeä tuollaisessa.

Vierailija
5/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huonekorkeutta saa kun korottaa kattoa. Tuo miettimäsi ratkaisu on riskirakenne, ja kuvailemassasi rakenteessa ne riskit realisoituvat välittömästi.

Vierailija
6/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kaikkeahan toki voi rahalla tehdä. Jos te nyt olette tosissanne asian kanssa, niin ensisijaisesti siis lähtisin siitä, että löydättekö te itsellenne rakennesuunnittelijaa. Jos jostain löydätte niin hullun joka tuota lähtee suunnittelemaan, niin sitten vasta rakennushanke voi lähteä liikkeelle.

Varoitan silti, rakennesuunnittelijat eivät halua osallistua hankkeisiin, joiden lopputuloksena todennäköisesti päätyy oikeuteen vastaamaan hometaloasioissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea selittää tarkasti, mutta talo sijaitsee keinotekoisessa rinteessä, ja tuo 35 neliön kellari sijaitsee korkeammalla puolella, ja on noin 20-30cm vajaa kokonaan maapinnan yläpuolella. Ulko-ovi on tällä hetkellä aivan oudossa paikassa kun taloa on aikojen saatossa remontoitu, ja se on tarkoitus muuttaa toiselle puolelle talo, joten ulko-ovi ei sinänsä ole ongelma. Ongelmana on tuo talon pohjoispuoli, jossa tuota lähes kokonaan maapinnan yläpuolella olevaa kellaria ei ole.

Se että kellarin remontti on tehty huonosti ja eristeet on väärällä puolella ja salaojat puuttuu yms, pitää joka tapauksessa korjata, ei sitä noin voi jättää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kuusi