Vakavimmat sivuvaikutukset joita olette kuulleet jollekin e-pillereistä tulevan?
Kommentit (45)
Sain keuhkovertulpat molempiin keuhkoihin 20- vuotiaana, onneksi toivuin melko nopeeta
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 20:40"]Kiitos.
[/quote]
Kahdella ystävälläni on ollut veritulppa ja epäiltynä syynä nuo keinotekoiset hormonit mutta selvisivät. Kolmas ystäväni kuoli e-pillereiden takia. Veritulppa meni sydämeen ja se oli siinä.
Mä tiedän melkeimpä jonkaisen pillereitä syöneen ystäväni kohdalla käyneen niin, että kun nuorena aloitetut pillerit on lopettanut vanhempana niin keho onkin mennyt siitä aivan sekaisin. Silloinhan on pysäytetty kehon oma luonnollinen hormonitoiminta vasta kun se on ollut kehitysvaiheessa vielä. Naisen hormonitoimintahan kehittyy 25-vuotiaaksi asti. Teini-iästä adti syödyt pillerit kun jättääkin parikymppisenä pois, niin "välistä jäänyt" murrosikä pukkaa finnejä naamaan kaikkien niiden vuosien edestä jotka on pillereillä lykätty ohi. Ja ne iho-ongelmat jäävät pysyviksi pitkälle aikuisuuteen saakka. Aina jotain iho-ongelmaa näillä tuntemillani henkilöillä. Itsehän en ole koskaan syönyt keinotekoisia hormoneja ja viimeksi 15-vuotiaana minulla oli yksi finni otsassa mutta muuten ihoni on niin täydellinen että jopa kosmetologinikin sitä aina ihmettelee. Päivitteli sitä että nykyään naisilla on siellä kalliin pakkelikerroksen alla tosi huonoja ihoja. Mutta naisilla jotka eivät käytä hormoneja, on kuulemma useimmin hyvä iho.
Mulle tuli toiselle puolella kasvoista ja kropasta lievät halvauksenoireet käytettyäni pillereitä seitsemän vuotta 90-luvun alussa. Lääkäri piti mahdollisena että aivoverenkierrossa oli jokin hyytymä ollut. Lopetin pillereidenkäytön välittömästi enkä ole mitään muutakaan hormonaalista lääkettä sen jälkeen käyttänyt. Migreeni parani myös jätettyäni pillerit.
Keuhkoveritulppa täälläkin. Kaveri oli kuukauden sairaalassa, mutta onneksi toipui.
Keuhkoveritulppa. Kyseessä nuori (20v), hoikka nainen. Pitkään oli sairaalassa.
Tämä ei ole pahin, mutta masennus ja haluttomuus. Mitä järkeä on syödä pillereitä, jos silloin menettää kiinnostuksensa seksiin. Masennuksesta tietty voi seurata itsemurhayrityksiä. Itselläni ainakin alkoi silloin jonkinlainen kaipuu kuolla, josta pääsin eroon vasta vuosia pillereiden syönnin lopetettua, otin 3 vuotta niitä parikymppisenä. Eikä sitä haluttomuutta edes välttämättä tajua ennenkuin lopettaa niitten käytön.
Vakavin taitaa olla veritulppa pohkeessa 19-vuotiaalla.
Muita, ei niinkään vakavia mutta sitäkin häiritsevämpiä, ovat muun muassa 20 kilon lihominen ja aivan järjettömät mielialanvaihtelut ja jatkuva pahanolon ja masennuksen tunne. Paras ystäväni muuttui pillereiden aloittamisen jälkeen täysin, ja lääkärit kirjoittivat vain masennuslääkkeitä, koska "eiväthän nämä oireet pillereistä johdu".
Siskoni sai keuhkoveritulpan muutama vuosi sitten. Lääkäri kertoi myöhemmin, että aurallisen migreenin vuoksi sisko ei olisi saanut käyttää ko. pillereitä ollenkaan. Itsellänikin on aurallinen migreeni, mutta en käytä hormonaalista ehkäisyä. Jos kuitenkin joskus tulen niitä käyttämään, niin oli hyvä tietää, että asiasta pitää ehdottomasti mainita lääkärille.
Ainakin yksi kaverini sai raivokohtauksen ja haukkui toiset kaverit huoriksi kuulemma pillereiden vaikutuksen alaisena. Harrasti myös varastamista ja poikakaverin pettämistä ja luulisin että tämäkin oli pillereiden vika. Toinen kaveri lihoi kymmeniä kiloja pillerien takia (söi kyllä juustoista ja kermaista pastaa, pitsaa ja colaa päivittäin eikä harrastanut liikuntaa mutta johtui kuitenkin pillereistä)
Mulle tuli minipillereistä masennusta ja itsemurha-ajatuksia. Kokeilin ehkä kolme viikkoa, sitten en enää uskaltanut. Olisi kuulemma pitänyt jatkaa pidempään niin oireet olisivat saattaneet hävitä. Tosin olisin myös oikeasti saattanut hypätä parvekkeelta alas...
Mene lääkäriin, kahjo, jos lääkkeistä haluat keskustella.
Yksi alkoi vuosien käytön jälkeen näkemään harhoja eikä aina erottanut unta ja todellisuutta. Lopetti pillerit ja oireet loppui siihen
En ymmärrä, miksi naiset syövät noita vapaaehtoisesti koska suurimmalle osalle tulee lihomista, raivareita, finnejä jne ja tosiaan myös niitä veritulppia!
Itsellä on kapseli, ei sivuvaikutuksia ja veritulppa riskikin on pienempi kuin pillereissä
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 08:10"]
En ymmärrä, miksi naiset syövät noita vapaaehtoisesti koska suurimmalle osalle tulee lihomista, raivareita, finnejä jne ja tosiaan myös niitä veritulppia! Itsellä on kapseli, ei sivuvaikutuksia ja veritulppa riskikin on pienempi kuin pillereissä
[/quote]
Mulle ei tullut ja tiedän kymmeniä naisia joille ei ole tullut myöskään. Ei pilereitä olisi markkinoilla jos suurimmalle osalle aiheuttavat vakavia sivuvaikutuksia. Itselläni vähensivät ihon rasvaisuutta ja kuukautiset tulivat niukemmiksi. Lopetin syömisen verenpaineen takia (mulla on perinnöllinen verenpainetauti ja paineet nousseet pillerien lopettamisen jälkeen)
Itsellä meni limakalvot niin huonoon kuntoon, että gynellä vuoti verta ja seksi oli lähes mahdotonta kivun takia. Myös koko taukoviikon kestänyt migreeni oli aika inhottava. Onneksi mitään vakavempaa ei tullut.
Entäs nämä jälkiehkäisypillerit sitten. Lähteekö näillä henki herkemmin?
Kaveri vuosi pitkään kuin seula, kun hormonitaso pillereissä ei kai enää ollut oikea hänelle. Lopetti sitten ne. Hänestä on aina huomannut sen vaikutuksen mielialaan. Tuntuu, että saa ystävän takaisin silloin, kun hän ei käytä niitä. Muulloin kitisee, on pahantuulinen, itkuinen jne, mutta tauolla seesteinen ja nauravainen.
Ei oo sattunut onneksi tutuille mitään vakavaa, itse muutuin täysin frigidiksi ja itkin ja raivosin pikkuasioista.