Tulehtuneet rakkulat kantapäissä
Mulla on molempiin kantapäihin tullut isot rakkulat. Ne on puhjennut ja tulehtuneet. Vuotaa koko ajan verta. Turvotus on levinnyt nilkkoihin saakka. En voi nilkkoja yhtään taivuttaa.
Vaatiiko antibiootit vai paraneeko itsekseen?
Ja mitä teen niille nyt? Pelkkää laastaria ei voi laittaa kun jää kiinni ja repii ihon taas rikki.
Kommentit (2)
Soita Terveysneuvontaan. Jos ei paikkakunnalasi ole alla muutamia numeroita.
Espoo: Terveysneuvonta arkisin klo 8–16 omalta terveysasemalta, neuvolasta, hammashoidosta sekä mielenterveys- ja päihdepalveluista, katso numerot www.espoo.fi/terveysneuvonta. Muina aikoina saat päivystykseen hakeutumiseen liittyvää neuvontaa numerosta 09 87 10023.
Helsinki: Terveysneuvonta ympäri vuorokauden, puh. 09 310 10023
Kauniainen , Kerava ja Kirkkonummi: Terveysneuvonta ympäri vuorokauden, puh. 09 87 10023.
Vantaa: Terveysneuvonta arkisin klo 8–16 terveysasemilta, neuvolasta ja ikääntyneiden asiakasohjausyksiköstä, katso numerot http://www.vantaa.fi/terveysneuvonta. Terveysneuvonta muina aikoina kiireellisissä asioissa terveyskeskuspäivystyksessä, puh. 09 471 67060.
No minä desinfioisin ne, laittaisin bebanthenia, rasvalapun ja ison laastarin tai sideharsoa. . Ja lääkäriin ehdottomasti huomenna.
En kyllä tiedä miten ne oikeasti pitäisi hoitaa.