Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaus, lääkärikäynnit= palkallista?

Vierailija
30.04.2015 |

Onko raskauteen liittyvät lääkärikäynnit ns. palkallisia? Onko niistä siinä tilanteessa pakko kertoa työnantajalle? Esim. siis alkuraskaudessa jo..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei

Vierailija
2/3 |
30.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti lääkärikäynnit on, muut neuvolatapaamiset tulisi hoitaa omalla ajalla. Äh, en kyllä ole varma menikö asia niin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

väestöliiton sivuilta

Lääkärintarkastukset ja neuvolakäynnit työaikana

Poissaolojen ehdot löytyvät eri alojen työehtosopimuksista. Yleinen käytäntö työpaikoilla on, että odottava äiti saa käydä raskauden normaaliin seurantaan kuuluvilla lääkäri- ja neuvolakäynneillä työajallaan. Kyse on silloin palkallisesta poissaolosta.

Puolison mukanaoloa neuvolassa ja lääkärintarkastuksissa yhdessä odottavan äidin kanssa ei ole pääsääntöisesti sovittu palkallisiksi. Joillakin työpaikoilla ja työehtosopimuksissa voi olla asiasta erityismainintoja. Jos mainintoja ei vielä ole, ne kannattaa kirjata työpaikan omiin ohjeistuksiin

 

Eli mitä sanoo teidän alan työehtosopimus, katso sieltä. Löytyvät netistä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme neljä