Afrikka Suomessa -näyttely avaa toisen näkökulman suomalaisuuteen
28.4.2015 klo 18:26
Tampereella Työväenmuseo Werstaalla avautunut Afrikka-aiheisen näyttelyn toivotaan osaltaan hälventävän ihmisten ennakkoluuloja ja stereotypioita.
Afrikka Suomessa -näyttely avautui Tampereella. Kyseessä on ensimmäinen museonäyttely afrikkalaistaustaisten ihmisten elämästä Suomessa. Työväenmuseo Werstaalla esillä oleva näyttely kertoo esimerkiksi perheiden arjesta, kulttuurityöstä, uskonnosta, työelämästä ja politiikasta.
Ajankohta näyttelyn järjestämiselle on nyt järjestäjien mukaan otollinen, joskin tarvetta olisi ollut jo aikaisemminkin.
– Toivottavasti tämä lisää suomalaisten ihmisten ymmärrystä siitä, millainen Suomessa asuvien afrikkalaisten tilanne on, sanoo museolehtori Wisam Elfadl.
Näyttely on tehty yhteistyössä Tampereen yliopiston ja Suomen afrikkalaisyhteisöjen kanssa. Sen tekemiseen on osallistunut yhteensä noin 200 ihmistä. Afrikka Suomessa-näyttelyyn kuuluu myös paljon oheisohjelmaa, esimerkiksi ulkoministeriön ja EU:n tuella toteutetaan näyttelyssä 50 opastettua kierrosta koululaisille.
Näyttelyn on käsikirjoittanut Anna Rastas Tampereen yliopistosta. Rastas toimii African Presence in Finland -tutkimusprosessin johtajana.
http://yle.fi/uutiset/afrikka_suomessa_-nayttely_avaa_toisen_nakokulman_suomalaisuuteen/7960260
Siellä ei varmaan käsitellä afrikkalaisten moninkertaista yliedustusta rikostilastoissa. Koululaisille kerrotaan vaan ja ainoastaan ne positiiviset puolet ja vielä verorahoin.