Suostuuko miehesi laittamaan puvun työpaikan kevätjuhliin?
Minun ei :( Tästä on nyt tapeltu koko päivä. Käytiin tänään kaupoilla ja ehdotin, että voitaisiin katsoa uutta pukua kun on kevätjuhlatkin tulossa. Ei muka kukaan muukaan laita pukua. Mitähän niiden muiden vaimot mahtaa ajatella, kun mies menee esiintymään farkuissa ja kauluspaidassa ja työkavereilla on kumminkin puvut... :(
Kommentit (5)
En vaatisi ikinä miestäni laittamaan mitään tiettyjä vaatteita mitä hän ei halua laittaa. Pukua ei tarvi ikinä, kun ollaan rennolla it-alalla molemmat, jossa juhlissakin ollaan farkuissa ja ehkä yleensä olevan virttyneen t-paidan tilalle sitten jopa kauluksellinen paita.
Työpaikan kevätjuhlat??? Onko sun mies opettaja vai missä muussa työpaikassa pidetään kevätjuhlia kuin kouluissa?
Ei meillä kumpikaan puutu toisen pukeutumiseen, mitä nyt mielipiteen voi kysyttäessä kertoa. Anna miehen pukeutua miten haluaa. Jokaisen täytyy oppia itse, mikä milloinkin on sopiva asu.
Miehesi taitaa olla nyt siinä iässä, ettei enää arvosta työpaikan kevätjuhlia. Minun mieheni on vielä ihan täpinöissään noista, harjoittelee innoissaan esitystään iltaisin ja haluaa tietysti pukeutua juhlavasti. Kyllä se siitä, tuo vaihe on kaikilla edessä joskus.
Toivottavasti ei suostu. Snobeja on suomessa ennestäänkin liikaa.