Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Apua! Kolmen viikon ruoat 270 e!!!!
22.04.2015 |
Tälläinen väliaikainen tilanne. Pitäisi saada kolmeksi viikoksi (alkaa ylihuomenna perjantaina) ruoat viidelle hengelle hintaan 270 e eli 90 e viikkoa kohti.
Kotona on jo mausteita, jauhoja, ym jotain kuivatavaraa mutta ei kuitenkaan hirveän paljon. Pakastimessa on jotain papuja, herneitä, vähän kananrintaleikkeleitä. Murojakin on ja puurohiutaleita (kaura ja manna).
Tarvitsen siis aamupalat minulle ja 3 lapselle, päiväruoat minulle ja 3 lapselle ja iltaruoan meille kaikille viidelle.
Ei olla nirsoja mutta haluan jotain muuta kuin makaronia ja ketsuppia. Tavallista ruokaa.
Mitä ruokia sinä tekisit jos olisi 90 e käytettävissä viikoksi?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Hernekeittoa ilman lihaa kuivaherneistä. Yksi ehdotus. Tuo on mahdottoman hyvää, meiramia ja suolaa sekaan. Minusta nykyisin parempaa kuin lihaversio.
Yksi ehdotus. Pussi taitaa maksaa euron luokkaa.
Niin, sano myös lapsille, että nyt on juuston ja leikkeleiden ostokielto. Rasvaa vaan leivän päälle ja vaikka kurkkua (nyt näyttää halpenevan kotimainenkin kurkku.)
Tuohan on tosi paljon tuo 90 euroa per viikko. Karkit, kaljat, limut pois. Tee lapsille selväksi, että on kituviikot.