Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jännä, miten Suomella menee aina niin huonosti ennen vaaleja

Vierailija
18.04.2015 |

Toki taloudella on mennyt paremminkin kuin juuri nyt, mutta ennen vaaleja vouhkataan aina urakalla kuinka tässä maassa on ihan kaikki persiillään. Lähes kaikki puolueet huutavat kuorossa tätä propagandaa, ja lupaavat pelastaa koko maailman, kuka milläkin ihmekeinollaan. Ja suuri osa kansasta uskoo ja toistaa samaa virttä. 

Harvoin tätä kyseenalaistetaan. Maailmanlaajuisesti tarkasteltuna meillä menee itse asiassa melko hyvin. Valtion velkamme on pieni suhteessa useimpiin muihin maihin, luottoluokituksemme on edelleen paras mahdollinen. 

En toki väitä, että olemme ihanneyhteiskunta. Parannettavaa on paljonkin. Mutta ihanaa että vaalit ovat huomenna, niin hiljenevät edes vähän nämä kaikki maailmanlopun ennustajat.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
18.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkinhan sen poliitikon itsensä markkinoitava. Sama kultti kuin maailmanlopunodottajilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yksi