Kuuma parveke+kukat
Mitkä kukat uskaltaa laittaa lasitetulle parvekkeella kesäksi? Parveke kuumuu tosi paljon ja aurinko paistaa suoraan...
Kommentit (17)
Kuumuu se parveke, vaikka ikkunat olisi auki. Pelargonia on kestävä ja hyväksi havaittu.
Olen vienyt myös kaktukset ja muut nahkeat kasvit sisätiloista kesällä parvekkeelle.
Avaat yhden parvekelasin kokonaan sivuun ja siirtelet toisia laseja jättäen niiden väliin rakoja, joista ilma kiertää. Ei kuumu liikaa.
Ahkeraliisa viihtyy auringossa on on kaunis. Petyniat myös, mutta vaativat kuivuneiden kukkien nyppimistä. Laita altakasteluruukut tai altakasteluparvekelaatikko ja ehkäpä myös vettä sotovia kiteitä mullan sekaan. Jos et laita kiteitä, muista tarkistaa kastelun tarve joka päivä. Hellepäivän ollessa tulossa varmistat aamulla, että ovat kosteita ja aina illalla kun lehdet eivät vioitu aurngosta kastelet ja ehkä sumutatkin. Loma-ajaksi voit laittaa kastelujärjestelmän (esim Blumat on helppo) tai käyttää sitä muutenkin lisänä.
posliiikukka tykkäsi ja viihtyi kuumahkolla ja valoisalla paikalla sisäiloissa niin mukavasti että oli 20-30 kukkaterttua samaan naikaan.
parvekkeelle voi harkita osin jotain varjostavaa jos haluaa jotain muutakin. jos on kuuma parveke, ei siellä kovin paljoa viitsi käyskennellä jos vielä muita piittaamattomiakin majailee lähistöllä.
Kesäpäivänä kannattaa avata laseja, jotta ilma vaihtuu. Sellaiset paahteelta suojaavat verhot on myös hyvät. Valitse paahdetta kestäviä kukkia, esim. pelargoni, samettiruusu tai petunia. Hanki altakasteluruukut/-laatikot, niin ei tartte olla koko ajan kastelemassa.
Vinkki: Basilika viihtyy lämpimässä ja auringossa, joten sulla olis varmaan hyvät edellytykset viljellä sitä partsilla.
Koristetupakka on näköjään sitkeä ja kakkaran näköiset mutta pitää kastella .
Miljoonakellot on upeita, löytyy kaikissa mahdollisissa väreissä ja kestävät paahdetta. Vaikka eivät nekään sitä varmaan kestä jos pidät parvekelaseja kiinni!
+48 astetta näytti parvekkeen lattialla varjossa oleva mittari, kun parvekelasit kiinni ja aurinko paistoi sinne melkein koko päivän.
1) Avaa parvekelaseja aurinkoisina/kuumina päivinä
2) Tutustu paahdetta kestäviin lajeihin ja valitse mieluisimmat
Vierailija kirjoitti:
Koristetupakka on näköjään sitkeä ja kakkaran näköiset mutta pitää kastella .
? Kaikkia kukkia pitää kastella varsinkin helteillä päivittäin, kaksikin kertaa jos kasveja ei istuta kunnon multaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Koristetupakka on näköjään sitkeä ja kakkaran näköiset mutta pitää kastella .
? Kaikkia kukkia pitää kastella varsinkin helteillä päivittäin, kaksikin kertaa jos kasveja ei istuta kunnon multaan.
No juurikin näin. ETTÄ KUNNOLLA KASTELLA . Ei tässä nyt niin älyttömiä olla että se vesi ja ravinteet unohtuu. Minä.
Olen vuodesta toiseen paininut saman ongelman kanssa.
Petoniseinä kerää hurjasti lämpöä ja ikkunan auki pitäminen ei juurikaan lämpöä laske.
auringonlaskun jälkeen voi avata kaikki ja nauttia muutaman tunnin ennen unia.
Vierailija kirjoitti:
+48 astetta näytti parvekkeen lattialla varjossa oleva mittari, kun parvekelasit kiinni ja aurinko paistoi sinne melkein koko päivän.<<< Mikä estä aukaista ne kokonaan? Oot vähän kuin naapurini lasitukset kiinni 24 h. ja 12 kk.Arvaatkaa mitkä röökin hajut sietä tulee?Ei siinä mitään säilytää myös roska pussia siellä.Haise kuin raato muihin parvekisin.yäk yäk
Parvekelasit auki ja kastelu aamuin illoin. Ja tietysti lajeiksi sellaisia mitkä viihtyy auringossa.
lasitettu parveke on kuin kasvihuone ja sitä pitäisi hoitaakin niin. Avaa nyt hyvänen aika ne ikkunat kuumina päivinä, eihän niiden nyt koko aikaa ole pakko olla kiinni? Ei mikään kasvi saunaa kestä. Itsellä automatisoitu kasvihuone mökillä ja pitää tuulettimella ja automaattiavaajilla tuulettaa, kastelussa on järjestelmä.