Millä raskausviikolla teillä loppunut pahoinvointi?
Kommentit (15)
Noin viikolla 10 on minulla loppunut.
Mulla kanssa rv 11 ja joitain päiviä päälle. Jos en syö vähän väliä, tulee aivan kamala olo :( Mietin, koskahan tää loppui??
Ap
Viimeiset kolme kuukautta olin vasta ilman pahoinvointia.
Loppuu siis. Voi kun olisi jo loppunut.
Ap
40+0. Loppui vasta synnytyksessä. Paljon tuli oltua sairaalassa osastolla jatkuvan pahoinvoinnin takia.
Rv 16 muistaakseni. Olin jo varautunut, että se kestää koko loppuraskauden, mutta onneksi loppui tuossa vaiheessa.
Ei ole vielä alkanutkaan. :) Ensimmäisestä vauvasta oksensin aamuisin rv13+ asti, mutta hajuista johtuvaa inho-oksentelua oli raskauden loppuun asti.
Äiti rv 10+4
Väheni 17. viikolla niin että vain parina päivänä viikossa tarvitsi enää oksentaa. Mutta nyt on taas jostain syystä tällä viikolla alkanut pahentumaan. Potkiminen pahentaa ällötystä.
Ensimmäistä odottelen rv 21+3
Ekasta oksensin alusta loppuun, siis kirjaimellisesti viimeiset kerrat synnytyssalissa. Kävin tiputuksessa ja olin saikulla, oksenteluakin pahempaa oli se ympärivuorokautinen paha olo. Raskaus oli myös henkisesti tosi rankka. Kummasti se vauva "hyvitti" kuitenkin sen kamalan ajan ja tais olla 2kk kun tuli uusi vauvakuume :D Liekö hulluutta vai mitä.
Toisesta oksensin viikolle 16 muistaakseni, mutta yhteensä yhtä monta kertaa kuin ekassa oksensin päivässä. Pahoinvointikin oli lievempää. Onneksi.
Pahoinvointi loppui sektioon 39+2
Rv18, alkoi uudestaan n. viiko sitten, nyt rv 31+6.
Rv 10 alkoi ympärivuorokautinen etova olo, aamuoksut alkoi rv 12 ja loppui rv 15. Sen jälkeen on satunnaisesti tullut huono olo, joka kuitenkin on mennyt ohi nopeasti.
Tuo kolmen viikon pätkä jolloin aamuisin oksensin, oli todella inhottavaa. Kaikki sympatiani niille, jotka kärsivät pahoinvoinnista koko raskausajan.
Nyt on rv11 menossa, pahoinvointia ei ole ollut viikkoon mutta väsymys jatkuu samanlaisena :(