Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Laskinkohan oikein sovitellun päivärahan?

Vierailija
09.04.2015 |

Siis oikeasti saan saman verran jos teen täyttä työaikaa kuin jos teen 75% työajan ja saan puuttuvat päivät soviteltua päivärahaa? Itse asiassa laskin, että saan hieman enemmän JOS teen vain tuota 75% työaikaa. Miten ihmeessä tämä voi olla näin? Tuohan kannustaa tekemään vähemmän töitä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä töitä kannattaa tehdä niin paljon kuin niitä on

Vierailija
2/4 |
09.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

kikkailemalla pärjää näköjään kaikkein parhaiten :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksa alkaa laskemaan, mutta äkikseltään tuntuu että ei se enempää voi olla, eikä edes ihan samaa kuin täydestä työstä.

Nyrkkisääntöhän on se että 300€:n ylittävästä palkasta puolet vähennetään työttömyyskorvauksesta ja puolet tienaamastaan palkasta saa siis itselleen.

Mutta joo, yhteiskunnalla maksatetaan työnantajien teettämiä osa-aika töitä.

Vierailija
4/4 |
09.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos palkkaa saa saada 300€ ilman vähennyksiä ja soviteltua ei saa jos työaika on yli 80% niin kyllä se voi mennä aika fifty-fifty. Eli vähemmällä työllä voit saada saman kuin täydellä tuntimäärällä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi viisi