Naiset: osaatteko selittää tämän naisen käytöksen?
En tiennyt minne kirjoittaa, joten ajattelin vauva -palstaan enimmistön olevan naisia. Tarvitsen naiset apuanne. Olen tapaillut useita kuukausia erästä naista. Olemme käytännössä pari, teemme kaikkea mitä parit tekevät - emme vain ole käyneet sitä "mitä olemme" -keskustelua. Tunnen jotain todella syvää häntä kohtaan, en voi kuitenkaan puhua vielä rakkaudesta. Ongelma on naisen henk. koht. elämä (se missä en ole mukana). Aina, kun hänellä on ongelmia tai huolia tai menee vain surkeasti, hän menee exänsä luokse. Haluaisin olla se, kenelle hän itkee murheitaan. Hän siis suoraan sanottuna "panee murheet pois" exänsä kanssa. Heidän suhde päättyi 3 vuotta sitten eikä heillä ole mitään tunnesidettä toisiaan kohtaan. He vain panevat aina, kun naisella menee huonosti. Olen mustasukkainen mutten voi suuttua koska emme seurustele. Haluaisin sanoa naiselle, että joko exä tai minä mutta pelkään menettäväni hänet. Osaatteko naiset siis kertoa, että miksi pitää aina panna exän kanssa, kun on ongelmia? Eikö hän osaa puhua niistä ja hakee jotain lohtua exältä? Olen kysynyt suoraan naiselta asiasta ja hän vain sanoi ettei tiedä miksi on tällainen.
Kommentit (11)
Se on vielä kiinni exässään. En jatkaisi hänen kanssaan.
Haluaa tuntea itsensä hyväksi/ halutuksi silloin kun on mieli maassa ja siks tekee noin? Saa siitä jotain itsetuntoboostia?
Miksi sä tollaista katselet?! Jos nainen olisi susta kiinnostunut ei se exänsä kanssa panisi! Ihan käsittämätöntä touhua. Harrastatteko te jo seksiä? Nyt rohkeasti käymään the keskustelu. Ei kannata roikkua naisessa joka ei arvosta sua ja on vielä exässään kiinni.
Ei kannattaisi panna naista joka tekee sitä samanaikaisesti toisenkin kanssa. Miksi et puhuisi avoimesti naiselle, sanot että sinulla on tunteita ja haluaisit enemmän. Mutta koska nainen on vielä kiinni ex-ässä jonka kanssa harrastaa seksiäkin, on parempi että teidän suhde menee ystävyyspohjalle.
Hän pakenee asioita exänsä luokse. Jostain syystä ei pysty käsittelemään tunteitaan "normaalisti". Sinuna kävisin nyt kunnon keskustelun. Ei tämä voi jatkua noin. Jos seurustelette ja tulee ongelmia, meneekö sittenkin exää nusasemaan?
Sun täytyy ny nostaa kissa pöydälle eli kerropas tunteistas hänelle. Ei tuo nyt oo oikein sua kohtaa et menee panee exäänsä, sun täytyy sanoo sille miten sen pittäis toimii tossa kohtaa. Et sulle saa puhua kun on huolii ja pitää nyt unohtaa tuo exä tai ainaki noissa merkeissä
Se roikkuu menneisyydessä eikä ole ihan heti pääsemässä siitä eroon koska ei kykene hyväksymään että se on ohi nyt.
Ei kannata ajautua syvempään suhteeseen hänen kanssaan, ei ennen kuin loppuu tuo exän kanssa pelleily. Sano sille että palataan asiaan kun on hoitanut päänsä kuntoon ja tunteensa selviksi. Muuten sä kerjäät verta nenästäsi.
Sinä ensin halusit vain seksisuhteen, mutta olet muuttanut mielesi? Tunteesi ovat heränneet vasta hiljattain, vaikka eivät vieläkään ole edes tarpeeksi voimakkaat, omien sanojesi mukaan. Naisella oli exänsä kanssa myös henkisesti läheinen suhde, teillä on vain seksiä. Nainen ei odota sinusta kuuntelijaa. Ex on läheisempi.
Ehkä sun pitää kertoa mitä sä tunnet. Ja miltä tuntuu, että menee exän luo. Ja että toivoisit olevasi se tärkeä.
voithan sä puhua. Sit näkee mihin asiat menee.
ei voi tietää jos ei puhu.
tai jos sä haluat irrallisemmin suhteen ja se on susta parempi kuin ei mitään tai sitten ihan oikee suhde,
voi olla että sun juttu on joku selkeämpi tapaus.
Roikkumaan ei kannata jäädä, mutta asiat voisi ensin yrittää selvittää.
mitä sä haluat?
. Siitähän se riippuu. Voit olla joko hätävara. Tai sitten kyllä tai ei. Siinä on riskinsä. Ehkä sä näet tosta naisesta, että et voi olla ykkönen? Että sun pitää tyytyä kakkossijaan. Ainakin nyt?
menet eteenpäin elämässäsi sitten kun sä olet valmis.
kuuntele itseäsi. Mut jos toi tila tuntuu pahalta, niin sit sun olis hyvä toimia.
sä kuullostat fiksulta tyypiltä. Sä olet hyvä mies. Kunnioita itseäsi ja omaa arvoasi.
Totuttu tuttu tapa. Jos he ovat ennenkin selvittäneet ongelmiaan tuolla tavalla. Vanhoista tavoista on vaikea päästä pois.