Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsen hampaan kulmasta irronnut pieni pala - ls-ilmoitus?

Vierailija
03.04.2015 |

Kävelemään opettelevan lapsen hampaan kulmasta lohkesi pieni pala (ehkä noin puolen millimetrin kokoinen pala kulmasta, mutta hampaasta huomaa, että siinä on pieni lohkeama). Siitä oli puhetta lääkärikäynnillä muusta asiasta, mutta lääkärin mielestä ei vaikuttanut kovinkaan vakavalta, joten ei vaatine ainakaan kiireellistä hammaslääkärikäyntiä. Mietin tässä, että onko riski, että lapsesta silti tehtiin ls-ilmoitus (tai tullaan jossain vaiheessa tekemään, kun joku ihmettele hammasta)? Ei noin pienille laiteta mitään paikka-ainettakaan vastaavaan, puhumattakaan implanteista.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä viesti on oikeasti aika järkyttävä. Ei kävelemään oppivan lapsen äidin missään tapauksessa pitäisi joutua pelkäämään ls-ilmoitusta, jos lapsi kolhii itseään.

Tämä pelko osoittaa, että yhteiskuntamme on SAIRAS.

Varsinkin kun pelko voi realisoitua, jos satutte kohtaamaan jonkun ... idiootin.

Hammas kannattaa kuitenkin näyttää hammaslääkärille, ERITYISESTI jos teillä on vakuutus joka korvaa hammasvammat. Pahimmassa tapauksessa hampaan saama osuma on voinut vauritoittaa pysyvän hampaan aihiota ja sen korjaaminen menisi sitten vakuutuksen piikkiin. En ole ihan varma onko tämä vaihtoehto olemassa noin pienen kanssa... mutta joka tapauksessa hammasvamma kannattaa todentaa, jos siitä sattumalta seuraa myöhemmällä iällä jotain pulmaa.

Vierailija
2/5 |
03.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meistä tehtiin kun lapsi putosi sohvalta ja kolautti kyynärpäänsä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, olet vainoharhainen. LS-ilmoitus tehtäisiin jos lapsella olisi vammoja, joita ei osata selittää, tai selitys ei sovi vammojen kanssa yhteen, tai vanhempi on kännissä tuodessaan lasta päivystykseen, tai lapselta löytyy vanhoja hoitamattomia murtumia tms. salattuja vammoja. 

Vierailija
4/5 |
03.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.04.2015 klo 17:07"]No meistä tehtiin kun lapsi putosi sohvalta ja kolautti kyynärpäänsä.
[/quote]

Voi elämän kevät. Pitääkö ne muksut nykyisin laittaa kuplamuoviin, ettei tuohon tilanteeseen joudu..

Vierailija
5/5 |
03.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin kuukausi sitten hammaslääkärin ilta päivystyksessä koska lapseltani katkesi etuhammas kun hän kaatui. Samaan aikaan päivystyksessä oli taapero joka oli pamauttanut hampaita huulen läpi niin että oli useampi lohjennut ja suuta liimattu.

Kummastakaan lapsesta ei tehty mitään ilmoitusta.