Kauanko olitte seurustelleet ennen yhteenmuuttoa?
Kauanko olitte miehenne kanssa seurustelleet ennen yhteenmuuttoa? asuitteko kauko- vai lähisuhteessa? kumman puolelta tuli aloite?
Kommentit (75)
[quote author="Vierailija" time="31.03.2015 klo 14:42"]Vuoden
[/quote]
Lähisuhde. Yhteenmuutto tuli vaan ihan luonnollisesti, en muista kuka ehdotti ja mitä
3 vuotta ja 3 kuukautta. Ruvettiinkin seurustelemaan kun olin 15-vuotias.. :)
7 kk seurustelua ennen yhteenmuuttoa.
Ei kuukauttakaan. Melkein heti seurustelun alettua mies alkoi viettämään öitään ja aikaansa mun luona. Koskaan ei virallisesti muuttanut mun luo, muutettiin mun kämpästä kaverin mökkiin samalla kun meidän taloa rempatttiin asumiskuntoon.
Erittäin nopeaa toimintaa oli meillä, mutta kun sen oikean löytää, niin mitä sitä odottelemaan.
2,5 vuotta. Tuli ajankohtaiseksi kun olin muuttamassa kotoa pois ja ajateltiin, että voishan sitä yhteenkin muuttaa samantein. Edelleen yhdessä, nyt tosin jo 24 vuotta.
Tavattiin toukokuussa ja yhteinen asunto ostettiin joulukuussa. Eli emme olleet tunteneet/ olleet yhdessä kuin 8 kk kun olimme yhteisen asunnon omistajia. Syy ostamiselle oli se että vuokranmaksaminen samankokoisesta asunnosta kuin nyt on omistusasuntona, olisi ollut älytöntä. Vuokraaminen olisi ollut kalliimpaa.
Tästä aikaa nyt 8 vuotta and still going strong.
noin 2 vuotta ennen naimisiinmenoa. mä hlasin, että mennään ekaksi naimisiin ja sitten muutetaan yhteen vasta
n. 1,5 vuotta. Muutettiin yhteen mun YO-kirjoitusten jälkeen. Taisi olla yhteinen päätös.
[quote author="Vierailija" time="31.03.2015 klo 14:58"]
n. 1,5 vuotta. Muutettiin yhteen mun YO-kirjoitusten jälkeen. Taisi olla yhteinen päätös.
[/quote]
Ja tässä oli osin lähi- ja kaukosuhdetta ennen yhteen muuttoa, mies kävi 8kk armeijassa välillä.
Kaukosuhteessa noin 5 viikkoa, sitten muutettiin yhteen. Mun idea tais olla, että ostetaan nyt vaan se menolippu ja katotaan miten menee. Eipä ole tarvinnu paluulippua hankkia.
2kk, olisin muuttanut joka tapauksessa sen kesän aikana pois vanhempien luota, yhteenmuutto tuli halvemmaksi :'D
1,5 vuotta. Molemmat valmistuttiin lukiosta ja lähdettiin samalle paikkakunnalle opiskelemaan.
Nyt 9 vuotta seurustelua takana, naimisissa ei vielä olla ja ensimmäinen lapsi tulossa.
Melkeen 3v vaikka samassa kaupungissa asuttiin. Hölmöä.
Hmm. Noin kaksi viikkoa kai. Oltiin niin huumaantuneita toisistamme. Muutin ensin miehen pieneen yksiöön, ja kolmen kuukauden päästä muutettiin kaksioon. Nyt oltu 10 vuotta yhdessä, kolme lasta. Olis kyllä ollut järkevää seurustella ensin omista osoitteista, mutta ei osattu toimia järkevästi. Meni hyvin näinkin. Asuttiin samassa kaupungissa, opiskeltiin samaa alaa.
N. 10 päivää. Siitä 2 kk:n päästä mentiin naimisiin.
Reilu pari kk. Kaukosuhteessa oltiin, molemmat opiskeli.