1-vuotias päivähoitoon jouluaattona, että ehtii vielä viime hetken ostoksille???
Tämä on ihan arkipäivää Iso-Britanniassa.
Suomessa jouluaatto on useimmilla vapaa ja juhlinnan "pääpäivä".
https://www.mumsnet.com/Talk/am_i_being_unreasonable/4428740-To-send-DD…
Osui silmään, kun lueskelin "brittien aihevapaata"
Mitä ajatuksia herättää suomalaisessa äidissä?
Kommentit (5)
Järkyttävää, omat lapseni jäivät joululomalle jo eilen (perjantait ovat aina heillä vapaat päiväkodista). Olemme molemmat vanhemmat työssäkäyviä, mutta jouluostokset tehty jo ajat sitten ja kaikki kuiva-aineet yms. valmiina kaapissa jo. Huomenna haetaan kaikki yhdessä kuusi ja koristellaan se.
Herättää mietteitä, että tällä palstalla vastaukset olisivat olleet vähemmän asiallisia ja kannustavia...
itsellä vielä joitakin lahjoja hankkimatta, mutta omalle lapselle kaikki on kutakuinkin valmiina. Voi olla että jotain jää viimetippaan, niinkuin aina jotain jää.
Eipä se 1-vuotias ihan tarkkaan vielä tiedä, että nyt on jouluaatto. Mutta äitiä ja iskää kaipaa.
Joko miehesi voisi olla pikkuisen kanssa?
No heillä aatto on samanlainen päivä kuin aatonaatto täällä. Itse osaan organisoida elämäni niin, ettei tarvitse lähteä viimeminuutilla ostoksille. En ymmärrä miten joku äiti (tai ihminen ylipäänsä) kestää tuollaista tarpeetonta lisästressiä. En veisi lasta hoitoon. 1v:lle voi ostaa lahjatkin vaikka se olisi mukana, koska ei 1v ymmärrä joulun tai lahjojen päälle samalla tavalla kuin pari vuotta isompi.