Miksi raskaus tärppäsi lihavana muttei hoikkana?
Eli olin hoikka, kun aloimme yrittää lasta ja 23v. Ei tärpännyt, menimme lapsettomuushoitoihin eikä vieläkään. Olin 168cm/58-60kg. No hoitojen aikaan alkoi salakavalasti kiloja tulla hormoneista ja suruun syömisestä. Lopulta, 25-vuotiaana painoin 80kg ja tulin raskaaksi ja raskaus sujui hyvin. Jos ylipaino on niin merkittävä raskauden estäjä, niin miksi sitten monet raskautuu lihavampana? Olen nyt 26v ja laihdutus urakka on edessä ennen seuraavan raskauden yrittämistä, olenhan järkyttävä läski. Mutta entä jos sitten normaalina en taas raskaudukaan?
Kommentit (12)
Sulla varmaan vaikutti ne hormonit tuossa kuitenkin, eikä ylipaino..
Jos on liian laiha niin se voi joskus estää raskautumisen, mutta myös jos on liian lihava. Sun tapauksessa mäkin epäilen sattumaa.
Olit varmaan jo luovuttanut vauvan suhteen? Monta kertaa on tärpänny kun ei enää "yritä".
Tai näin olen ainakin lukenut :)
Onnea vauvastasi!
Pari vuotta raskauden yritystä ei ole edes pitkä aika. Ihan normaali asia. Tässä ajassa kaikki pitäisi saada mulle nyt ja heti.
Älä ainakaan pysy lihavana tämän tekosyyn varjolla että haluat raskautua.
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:54"]Se oli epäonninen sattuma. Ole kiltti ja älä yritä enempää lapsia , kun ei sua ole äidiksi tarkoitettu.
[/quote] Aivan kamala vastaus. T, bmi 18 ja bmi 26 raskaaksi tullut.
Jännä juttu, että raskaustärpännyt ekasta molemmilla kerroilla, vaikka pituutta 167 ja painoa ekan kohdalla 52kg ja toista 56kg. Eiköhän ap:lla ole vaikuttanut hormonihoidot tuohon raskautumiseen.
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:54"]Pari vuotta raskauden yritystä ei ole edes pitkä aika. Ihan normaali asia. Tässä ajassa kaikki pitäisi saada mulle nyt ja heti.
Älä ainakaan pysy lihavana tämän tekosyyn varjolla että haluat raskautua.
[/quote]
Ei kun munttaa ap pullaa vaan naamaan ja tupakkaa ja siideriä. Katsos kyllä se läskinä onnistuu, onnistihan se silloin aiemminkin.
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:56"][quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:54"]Se oli epäonninen sattuma. Ole kiltti ja älä yritä enempää lapsia , kun ei sua ole äidiksi tarkoitettu.
[/quote] Aivan kamala vastaus. T, bmi 18 ja bmi 26 raskaaksi tullut.
[/quote] Ja olen siis ilmeisen helposti raskautuva.
Joku trollaa nyt oikein urakalla itsekseen tässä ketjussa. Onko paha olla?
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:56"][quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:54"]Se oli epäonninen sattuma. Ole kiltti ja älä yritä enempää lapsia , kun ei sua ole äidiksi tarkoitettu.
[/quote] Aivan kamala vastaus. T, bmi 18 ja bmi 26 raskaaksi tullut.
[/quote] Miksi alapeukku? Yhtään keinotekoista hormonia ei ole tähän kroppaan ympätty. Uusi elämä on aina ihmeellinen sattuma eikä koskaan epäonninen sattuma. Ja siltikään en ymmärrä tätä julmaa ihmisvihaa, jossa manataan ettei jossain huonommin minua raskautuvasta olisi äidiksi.
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:53"]
Olit varmaan jo luovuttanut vauvan suhteen? Monta kertaa on tärpänny kun ei enää "yritä". Tai näin olen ainakin lukenut :) Onnea vauvastasi!
[/quote] sama juttu, ajattelin että se on nyt tässä ja aloin tekemään muita suunnitelmia ja siitä noin 2 kk niin olin raskaana.
Kasvaahan se perunakin paremmin lihavassa kuin laihassa maassa.
Koirilla ainakin hyväksi havaittu suositus on 10% ylipaino astutushetkellä.