Joko kannattaa antaa anthistamiineja koivuallergian vuoksi lapselle?
Taiveihottumoa tulee jo enemmän mutta koivustahan ei vielä tietoakaan. Muita kuin koivu ja kissa-allergia ei ole, no hasselpähkinä.
Kommentit (10)
Millasia oireita tulee? Hänellä ei ole lepääallergiaa mitä nyt siis ilmassa? Toosi vaikea tietää, erikoislääkäri sanoi että pari päivää ennen koivun alkua vasta ja seuraa siitepölytiedotetta..
Siis onko hänellä lepää ja pähkinäpensasallergiaa, kun niitähän nyt ilmassa? Ap
Itse asiassa en sen tarkemmin muista noista siitepölyallergioista, että minkä siitepölylle hän on allerginen. Muistelisin kuitenkin, että pähkinäpensasallerginen ei ole. Hänellä oireina tällä hetkellä aivastelu sekä silmien ja nenän vuotaminen.
Allergialääkkeiden antaminen aloitetaan ENNEN kun koivun siitepölyt tulee. Ei siitä muuten mitään hyötyä ole.
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 07:21"]Itse asiassa en sen tarkemmin muista noista siitepölyallergioista, että minkä siitepölylle hän on allerginen. Muistelisin kuitenkin, että pähkinäpensasallerginen ei ole. Hänellä oireina tällä hetkellä aivastelu sekä silmien ja nenän vuotaminen.
[/quote]Jos lapsi jo aivastelee ja on nuhainen, niin LÄÄKITYS OLISI JO PITÄNYT ALOITTAA!! Että suututtaa tuollaiset idioottivanhemmat, joita ei ollenkaan kiinnosta lapsen terveys! Häpeä!
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 08:36"]
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 07:21"]Itse asiassa en sen tarkemmin muista noista siitepölyallergioista, että minkä siitepölylle hän on allerginen. Muistelisin kuitenkin, että pähkinäpensasallerginen ei ole. Hänellä oireina tällä hetkellä aivastelu sekä silmien ja nenän vuotaminen. [/quote]Jos lapsi jo aivastelee ja on nuhainen, niin LÄÄKITYS OLISI JO PITÄNYT ALOITTAA!! Että suututtaa tuollaiset idioottivanhemmat, joita ei ollenkaan kiinnosta lapsen terveys! Häpeä!
[/quote]
Oireet johtuu varmaan nyt ilman pölystä. Koirankakkapöly leijailee. Koivusta ei ole vielä tietoakaan. Jos koivuoireet tulevat tähän aikaan, niin yllätyshän se on, eikä sitä ole voinut ennakoida.
Olisiko kuitenkin leppä? Omalla pojalla ainakin allergiat lisääntyivät vähitellen. Pajunkissat myös ovat olleet tosi paha. Pienenä ei ollut pölyallergiaa, aikuisiällä tuli sekin.
Lisään vielä, että meillä koivuun lääkkeet aloitetaan huhtikuussa. Se on aina riittänyt. Pari viikkoa ennen siitepölykautta. Euroopantilanteesta on helppo ennakoida. Mutta toisten haukkuminen idiootiksi on idioottinaista, koska lääkäreiltäkin tulee niin erilaisia neuvoja.
Minulla on yksi koivuallerginen + muu siitepölyallerginen ystävä, ja hänelle tulee jo oireita. Hän on alkanut jo vetämään antihistamiineja.