Mitä valmisruokia ostatte kaupasta, jos ette jaksa/kykene
laittamaan ruokaa? Mitkä olisivat hyviä?
Olen kamalassa flunssassa ja raskaana ja ajattelin, että kai jotain valmiita ruokia pitäisi ostaa, kun ei jaksa laittaakaan.
Kommentit (13)
ostan pakaste pizzoja, lihaperunasoselaatikkoa, erilaisia keittoja jne.
Ne on oikeastaan ainoat einekset mitä ostellaan. Ja joskus Kokkikartanon puolivalmiita myös.
lihapullia, valkosipuliperunoita, muusia, pinaatti- ja kasvissosekeittoa, pytti-/ lihapulla-/ kebabpannua, broileri-/ savulohipastaa...
Jos jauhelihan jaksaa paistaa, niin:
Valkosipuliperunoita / Peruna-sipulisekoitus pussi pakastealtaasta ja
Paistettua jauhelihaa sekaisin tai kerroksittain. 2,5dl ruokakermaa päälle ja uuniin.
Joo sorry, tää meni nyt vähän aiheen vierestä...
Jos sulla on iahn pieniä lapsia niin niille purkkiruokaa.
Ja ennen kuin joku intoilija ehtii huutamaan että eeei maksaaa raskaaaana! Niin voin kertoa että maksalaatikkoa ja maksamakkaraa saa rasakana ollessa syödä ihan rauhassa. Niissä on niin vähän maksaa ettei vaikuta mihinkään. Niissä on ns mausteena maksaa.
Näin kertoi mulle lääkäri joka sanoi vielä että vaikkahan söisit maksapihvejä niin siitäkään ei tulisi mitään. Eri asia on jos niitä söisi toistuvasti.
mikrokasvislasagnea, pakasteesta wok-juttuja. Joskus jotain pinaattilettuja tms. Pinaattiletut ovat muuten italian salaatin kanssa tosi hyviä!
Oon ittekin kipeenä kahden pienen kanssa kotona...
on meillä ruokalistalla, jos minä olen kipeänä.
Paitsi että kalapuikot pitää kyllä " valmistaa" , ei parane laittaa mikroon!
Vain jouluksi teen sen itse, muuten kaupasta valmiina. Ukko kyllä tykkää just kaupan maksaloorasta, ku sitä maksaa on vaan niin vähä.
Pinaattikeitto+kananmunat
maksalaatikko (tosin ei raskaana oleville)
pakastepitsat
kaupun lihastiskistä valmiita salaatteja
lindströmin pihvit + valmismuusi ja kermaviilikastike (helppo ja nopea tehdä)
ja joskus kuule mieli tekee niitä valmislihapullia tölkistä. Joo, ajatuskin inhottaa mutta ne on oikeasti hyviä. Tai sitten syynä on vaan tämä raskaus :o)