Kiva ravintolakabinetti Helsingissä
Suositelkaahan jotain kivaa ravintolaa, jossa voisi juhlistaa synttäreitä perheen kanssa syöden. Henkilömäärä noin 12 ja joukossa lapsia, joten kabinetti / oma nurkkaus voisi olla hyvä. Ajankohta toukokuussa, joten joku ikkunallinen tila olisi kiva. Voi olla myös Espoossa tai Vantaalla.
Kommentit (12)
Me juhlimme samantyyppisellä kokoonpanolla Ravintola White Ladyssä. Ei mikään gourmet-ravintola, mutta lapsiystävällinen ja ruoka ihan OK.
Millaisia kabinetteja White Ladyssa on? Onko valoisia? Hakusessa myös paikka, jossa ei aiemmin tällä porukalla oltaisi oltu eli Saslik ja Wanha Mylly siksi pois luvusta. Niitä suosittelisin kyllä itsekin.
En voi kyllä suositella White Ladya. Me emme saaneet kabinettia isommalle porukalle, kun ne olivat jo varattuja, mutta he sanoivat, että voisimme tulla ihan salin puolellekin. Varasimme siis pöydän. Kun menimme paikalle, selvisikin, että meille ei oltukaan varattu yhtä pöytää, vaan olivat laittaneet meidät kolmeen eri 6 hengen pöytään eivätkä suostuneet laittamaan pöytiä yhteen (olisi vaatinut pöytien kääntämistä toisin päni ja se ei kuulemma sopinut). Ei ihan mennyt siis kuin piti ja palvelu oli kaikin puolin nuivaa.
Miten Loiste-ravintola, sieltä olisi ainakin hyvät näköalat, kabineteista en tiedä?
White Lady ei ehkä ainakaan minun näkemykseni mukaan ole mikään sukusynttäreiden pitopaikka... Se on ihan ok ja asiallinen paikka, mutta ei mitenkään juhlava. Enemmän sellainen, johon mennään, kun on oltu kaupungilla koko päivä ja halutaan jotain murkinaa tai ex tempore päätetään, että käydäänpä syömässä ulkona. En menisi viettämään koko suvun voimin sinne syntymäpäivää.
Suomenlinnan Panimoravintola, jos on hieno päivä, niin samalla tulee koettua merimatka ja ennen/jälkeen ruokailun voi vähän kävellä ja katsella maisemia.
Kiitos kovasti lisävinkeistä. Panimoravintola on valitettavasti kiinni sovittuna päivänä, muutoin olisin kyllä valinnut varmaankin sen. Nyt on Loiste ja Lasipalatsi ykkösinä listalla, täytyisi varmaan käydä paikan päällä katsomassa miltä kabinetit näyttää.
Saslik: Hyvää ruokaa ja kivat kabinetit.
Vähän hienompi ravintola kyseessä, mutta Töölönrannan Linnunlaulu-kabinetti on ihana.
Olisiko lisää ehdotuksia? Töölönranta ottaa kabinetista erillisen tilavuokran...muutoin kyllä tuo Linnunlaulu vaikuttaisi sopivalta.