Saako kaikkia lastenvaatekokoja kierrätettynä?
Mä olen nyt tuloksetta etsinyt 6v pojalle vaatteita kirppiksiltä, ei löydy. Tytöille kyllä löytyy kaikissa ijissä ja samoin pienemmille pojille.
Kommentit (3)
Yli 110cm pojille alkaa olla aika heikosti. Pojat kuluttavat vaatteet (etenkin polvet) ja kengät loppuun fyysisemmissä leikeissä. Juhlavaatteita löytyy helpommin, mutta käyttövaatteet ovat kiven alla.
Ei minusta löydy kouluikäisille tytöillekään enää helposti, varsinkaan yli 130 cm vaatteita. Nyt alkaa olla jo todella ongelma kun lapsella on käytössä jo kokoja 146-164 vaatteesta riippuen. Ei puhettakaan että olisi valikomaa hyväkuntoisista ja kivan näköisistä vaatteista saatavilla. Joko niitä on niin vähän, että ne menevät nopeasti tai sitten niitä vaan ei enää tule kirppiksille myytäväksi.
No on se juuri tuossa iässä vähän heikompaa mutta löytyy niitä.