Jos tiedät ystäväperheessö olevan vatsatautia
Suostutko ottamaan terveen perheenjäsenen kylään?
Kommentit (11)
En suostu tapaamaan ketään ihmisiä. Mistään ei voi tietää, kuka levittää koronaa, influenssaa, ebolaa, ripulia, hiv:tä tai jotain muuta kauheaa. Ihmiset ovat supertartuttajia ja tämä pätee myös aloittajaan.
En tietenkään. Miksi ottaisin? En halua vatsatautia itselleni, perheelleni ja en myöskään niille senioreille, joita hoidan. Heille tauti voisi olla menoa.
No mutta kuin helposti tarttuu enää jos on jo sairastanut? Ei kai se sitten enää haittaa?
En todellakaan, eikä kyllä mun kavereissa ole sellaista joka tulisi kylään jos perheessään vatsatautia.
En tietenkään. Norovirus elää pinnoilla, iholla, vaatteissa yms. viikon verran ja pienikin määrä virusta riittää tartuntaan.
En todellakaan. Ja kuka ihmeessä edes menee kylään perheestä jossa vatsatauti kiertää edelleen?
En todellakaan. Sairaana pysytään pois ihmisten ilmoilta, oli sitten vatsatauti, flunssa, korona tai vaikka hemmetin tuhkarokko.
En.