En varmaan voi koskaan hankkia lapsia, inhoan teini-ikäisiä :(
Ja minua ällöttää itseni enkä oikein käsitä mistä tuo syvä inho kumpuaa ja miksi se ei mene pois. Olin itse aikoinani koulukiusattu kun olin teini-ikäinen ja vielä edelleenkin näen paljon kiusaajieni piirteitä teineissä mitä nykyään kohtaan.
Minua ällöttää se löysä ja välinpitämättömän oloinen asenne, joka monesta teinistä paistaa kilometrien päähän. Ärsyttää kovaääninen kiroilu ja syljeskely, ällöttää kovaääninen räkänauru jollekin typerälle/inhottavalle (yleensä nauravat toiselle ihmiselle) asialle.
Minua jotenkin ärsyttää teinien ulkonäkökin. Siis siinä mielessä että pukeutuvat sellaisiin pissisvaatteisiin, kaikilla on samanlaiset hiukset ja tyttöjen pitää tehdä naamastaan sellaisen ilkeän ja koviksen näköinen.
Tiedän kyllä, että on olemassa myös niitä kilttejä ja ihania teinejä, mutta nämä huonosti käyttäytyvät näkyvät niin hyvin.
Rakastan kyllä lapsia ja toivon että pääsen joskus eroon tästä teini-inhostani.
Kommentit (17)
Teini-iässä on se hyvä puoli että takuuvarmasti se menee ohi!
Noh, sitä voi tietysti myös pyrkiä jotenkin kasvattamaan jälkeläisiään. Mutta jos ajatus ei oikein nappaa niin onneksi lisääntyminen ei ole millään lailla pakollista.
Se pari-kolme vuotta on melko lyhyt aika ihmiselämässä, niin että ehkä vain sen takia ei kannata jättää lapsia hankkimatta. Sitäpaitsi teinikin voi yllättää olemalla ihana :).
2 mee vittuun et ymmärrä tätä hommaa just siks ku oot teini :D mulla on ihan sama homma kun sulla ap :) se johtuu varmaan siitä et nää omat kokemukset teineistä on niin huonoja..
Jaan tunteesi ap!! Olin myös teininä kiusattu ja se luokan "friikki" taideharrastuksineni, joten tuo teinikammo on jäänyt jonnekin takaraivoon. Erityisesti teiniporukat inhottavat minua ja kierrän ne kaukaa. Tulee sellainen olo, että jos meen liian lähelle, niin ne kuitenkin alkaa huudella ja töniä tms, vaikka järjellä tajuankin ettei niitä tällainen 30v tantta voisi vähempää kiinnostaa :D
Apua, ihan kuin mun päästäni nuo ajatukset. Mua ei ole kiusattu nuorena, mutta nyt "aikuisempana" on tullut niin törkeää nuorisoa vastaan että inhottaa kun näen teinijoukon. Kovaäänistä kiroilua, huutelee ohi kulkijoille ilkeyksiä. Töissä olen joutunut "käskyttämään" teinejä ja saanut vittuilua takasin siitä varmaan tullut inho niitä kohtaan. Ja töissä siis mennyt vaikka sanomaan että "siivoa roskat mitkä juuri heitit lattialle" sitten sieltä tulee "no en vitus siivoo, sä oot sen takii tääl töis et sä noi roskat siivoot" Siis anteeks ei olla mitään niiden orjia kylläkään , eikä mun tarvitse siivota jos joku tahallaan sotkee paikkoja meidän kahvilassa, aargh!
Rakastan lapsia ja haluisin joskus omiakin, mut yhh en kestä jos siitä tulee tommonen ääliö teini, millä ei ole mitään käytöstapoja. Tietääkö noiden huonostikäyttäytvien vanhemmat millaisia ne on vai onko ne vanhemmat samanlaisia jotain ex koulukiusaajia?...Ja itse pelkään sitä että vaikka kuinka yrittäisi sille omalle lapselle opettaa käytöstapoja, niin valitettavasti porukassa se tyhmyys tiivistyy..
Samoin ajattelen kuin 7 ja 8. Olen ihan sen takia yritänyt kasvattaa omat poikani kunnioittamaan toisia ja käyttäytymään hyvin. Kiusaamista en hyvksy ollenkaan ja siitä puhutaan kotona paljon. Sitä ei voi ikinä korostaa liikaa. Kun katsoo noita teinilaumoja, tulee välillä mieleen kuka ihme noitakin voi rakastaa. Mutta kai niille yleensä löytyy sellainen omasta kodista.
Ai tän takia vanhemmat ihmiset välillä mulkoilee kaupungilla eikä istu viereen julkisissa. :D Huvittavaa.
Ei siitä omasta lapsesta ikinä tule vaan joku teini, se on oma lapsi kaikenikäisenä. Ne lapsen kaverit voi sitten ollakin ärsyttäviä
Teini- ikä kestää 5- 6 vuotta. Se alkaa jo ala- asteella 5.luokalla ja jatkuu 20 vuotiaaksi. Tytöt voivat olla jotain ihan järkyttäviä, hirviöitä , raivopäitä , räkättejä , nokittajia , vaikka mitä ihan raivostuttavia tyyppejä.
Kaikki eivät ole niin onnekkaita että saavuttavat teini-iän.
T. Enkelin äiti
Vierailija kirjoitti:
Teini- ikä kestää 5- 6 vuotta. Se alkaa jo ala- asteella 5.luokalla ja jatkuu 20 vuotiaaksi. Tytöt voivat olla jotain ihan järkyttäviä, hirviöitä , raivopäitä , räkättejä , nokittajia , vaikka mitä ihan raivostuttavia tyyppejä.
Tytöt ovat paljon helpompia kuin pojat. Tytöt selviytyvät paljon todennäköisemmin, mutta pojista osa syrjäytyy teini-iässä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Teini- ikä kestää 5- 6 vuotta. Se alkaa jo ala- asteella 5.luokalla ja jatkuu 20 vuotiaaksi. Tytöt voivat olla jotain ihan järkyttäviä, hirviöitä , raivopäitä , räkättejä , nokittajia , vaikka mitä ihan raivostuttavia tyyppejä.
Tytöt ovat paljon helpompia kuin pojat. Tytöt selviytyvät paljon todennäköisemmin, mutta pojista osa syrjäytyy teini-iässä.
Omalla kohdallani päinvastoin. Pojan teini ikä meni, kuin huomaamatta. Tytön kanssa oli jatkuvaa vääntöä asiasta, kuin asiasta. Toki tässäkin luonne vaikuttaa. Poika oli aina rauhallinen ja tytöltä löytyi omaa tahtoa, välillä liikaakin. Mutta se ajanjakso on takana. Nuoria omillaan asuvia aikuisia ja tuo ajanjakso jaksaa jo hymyilyttää.
Ap, äitisi piti sua vastenmielisenä. Näinkö on?
Vierailija kirjoitti:
Noh, sitä voi tietysti myös pyrkiä jotenkin kasvattamaan jälkeläisiään. Mutta jos ajatus ei oikein nappaa niin onneksi lisääntyminen ei ole millään lailla pakollista.
Mutta auttaako se automaattisesti teini-iässä? Olen nimittäin elämäni aikana kohdannut aika monta hirviöteiniä, jotka ovat olleet ihania lapsia ja/tai mukavia aikuisia.
Toki on myös niitä, jotka olivat jo lapsina huonotapaisia riiviöitä, mutta hyvin kasvatettujenkin kohdalla se teini-ikä näyttäisi olevan melkoista arpapeliä.
-ei ap
Teinit ovat yksilöitä, erilaisia.
Mitä vittua mä just luin
t. teini